+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

ALT Sergi Alanları

ŞANALarc tarafından tasarlanan ALT, Bomontiada'da bulunan tarihi bira fabrikası yapılarından birinde bulunan bir sanat mekanı.

Alt; görsel sanatlar, performans sanatları ve başka disiplin ve kültürler ile ortak çalışmalar ve programlar için kullanılan bir Sanat Mekanı olarak kuruldu. Alt; sanatsal söylemin dünya çapında geçerli ilgi alanlarını ve durumlarını kapsamaya, tartışmaya açık bir mekan sunmaktadır. Yeniden kullanım için tasarlanmış Tarihi Bira Fabrikası’nda, sosyal bir ortak alan olan Bomontiada’nın merkezinde konumlanmış olan Alt, çeşitli yaratıcı kitlelerin gelecek dinamiklerini geliştirmelerine ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.

Alt’ın tasarımı; enerji kaynaklarının büyük bölümünü doğal olarak elde etmeyi hedefleyen ve gerekli teknik altyapıyı sağlarken, mekanı kullanıcının dönüştürme potansiyellerine açık bırakan bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Kent ile mekan arasındaki kesintisiz ilişkiyi kurmak ve sürdürmeyi amaçlar. Üç ana ihtiyaca yönelik özel alanlar geliştirilmiştir:

İlki Beyaz Salon; yüksek performanslı “white cube” Sergi Salonu. Bir diğeri teknik donanımıyla deneysel performanslar, tiyatro ve multimedya sanatçıları için Beyaz veya Siyah Küp olabilen Performans Salonu. Bu iki salon arasındaki Prova salonu workshoplar için de kullanılabilecek bir tür üretim alanı. Son olarak Sergi Salonları, ekipmanların geri plana çekilip sergiler için kullanılabilir/dönüştürülebilir alanlar bıraktığı mekanlar.

Tüm Salonlardaki Aydınlatma Sistemleri elektrik enerjisini üzerinde taşıyan bütün bir sistem olarak tasarlanıp İstanbul’da ilk kez kullanılan bir prototip olarak üretildi. Evaporatif soğutma sistemi, ısı pompaları ve güneş paneli ile birlikte oluşturulan bütün bu pasif doğal sistemler Sanat mekanının enerji kaynaklarını tüketmemesini sağlıyor.

Map
Details
Project Location: Şişli, İstanbul
Project Type: Exhibition Hall / Gallery
Proje Tipi Grubu: Kültür
Employer: Bomonti Kültür Sanat A.Ş
Consultant: YBT Yapısal Tasarım Hizmetleri (YBTAS)
Ana Yüklenici: Siska İnşaat
Lighting Project: ZKLD Studio
Mechanical Project: Akım Mühendislik
Electrical Project: Esan Mühendislik
Acoustic Consultant: Talayman Akustik
Fire Safety Consultant: Abdurrahman Kılıç
Photography: Emre Dörter, İbrahim Ozbunar, SANALarc Mimarlık, Araştırma ve Kentsel Tasarım
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Total Construction Area: 1,300 m2

Pin It
Architects

Alexis Şanal

Murat Şanal