+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

Ankara Çankaya Projesi

Tümay Mimarlık tarafından tasarlanan konut sitesi Ankara Kavaklıdere'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Konumu itibariyle Ankara’nın en değerli projesi olarak kabul edilen Ankara ÇANKAYA, modern hayatın tüm ihtiyaçlarına cevap veren, kent dokusuyla uyumlu mimarisi, tasarım konutları ve caddeye cepheli seçkin mağazalarıyla şehir merkezinde, başlı başına bir cazibe merkezi olmaktadır.

Şehrin merkezinde yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerinde hayata geçirilen proje konut ve ticari bloklardan oluşmaktadır. İkisi sekiz, biri altı katlı olan 3 konut bloğunda toplam 62 daire yer almaktadır. 120 ile 405 m2 arasında değişen 2+1’den 5+1’e farklı ihtiyaçlara cevap veren alternatifler bulunmaktadır.

Kentin doğal peyzaj öğesi olan Seğmenler Parkı’nın devamı niteliğinde tasarlanan ticari merkez önü teraslar, sosyal merkez alanı olarak proje ve kente simgesel değer kazandırmıştır. Lokanta, kafeterya gibi mekanlar önü teraslar, gerektiğinde açılıp kapanabilmekte olup, sosyal merkez işlevsel birimsel arasında geçisin sınırlanmadığı bir total mekân hüviyeti sağlanmıştır.

Ticari bölüm, tek noktada toplanan açık bir alışveriş ve yeme içme alanı olarak tasarlanmıştır. Yenilikçi bir mimari yaklaşımla, alışveriş alanında sokak alışverişi ve şehir içi etkisi yaratılmıştır. Rezidans ve alışveriş merkezinde özel akıllı bina sistemleri ile teknoloji, yaşam alanlarına entegre edilip, projenin konfor standardı maksimuma taşınmıştır.

Şehir içinde yeterli arsa olmaması sebebi ile, konut projelerinin çoğunlukla şehir merkezlerinden uzakta yapılanmaları, kullanıcıların önemli ihtiyaçlarını site içinde karşılamasını zorunlu kılmasının aksine, Ankara Çankaya projesi, şehrin sosyal kültürel yaşamının tam kalbinde yer almakta olup, şehrin donatılarından araba veya toplu ulaşım araçlarına ihtiyaç duyulmaksızın yürüme mesafesinde faydalanma imkânı sağlayan emsalsiz bir projedir. Proje, kendisinin de ticari alan olarak sahip olduğu spor alanı, kafe, restoran, market, banka olarak kenti beslediği mekanlarıyla sosyal sürdürülebilirliği hedeflemektedir.

Map
Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)
Ana Yüklenici: Koray Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Ada Peyzaj
Interior Architecture: Brigitte Weber Architects
Projcet Manager: Gül Ağlarcı
Lighting Project: Brigitte Weber Architects
Grafik Tasarım: Çözüm Reklam Ajansı
Structural Project: Balkar Mühendislik
Mechanical Project: Çilingiroğlu Mühendislik
Electrical Project: Aykar Mühendislik
Plumbing Project: Koray Yapı
Altyapı Projesi: Sigal Mühendislik
Yangın Tahliye Projesi: Çilingiroğlu Mühendislik
Photography: Engin Aydeniz
Architectural Supervision: Haluk Tümay
Construction Site Manager: Hıfzı Günay
Project Start Date: 2006
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2006
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 10,264 m2
Total Construction Area: 32,896 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Haluk Tümay