Similiar Projects

Antakya Organize Sanayi Bölgesi İdari ve Sosyal Tesis Yapısı

Antakya Organize Sanayi Bölgesi İdari ve Sosyal Tesis Yapısı, Ahmet Sarıgül tarafından tasarlandı.

Organize sanayi bölgesindeki kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan yapı, ana yol güzergahında yaklaşık 5.500 m2 alana sahip bir parselde yer almaktadır. İdari, sosyal ve ticari birimlerin bir arada olduğu karma işlevli yapının toplam kapalı alanı 1650 m2dir. Arazide üç farklı kotta yaya ve araç ulaşımının sağlandığı giriş noktaları bulunur. Ana cadde alt kotundan ticari işyerlerine, eğim sayesinde oluşturulan ikinci kot ile konferans salonu ve restorana, üst cadde giriş kotundan ise bölge müdürlüğü idari birimlerine ulaşım sağlanır. Ofis, sosyal ve ticari mekanların farklı kotlarda konumlanması işlev ve ihtiyaçlara göre dolaşımı sağlamakta, yoğunluğu dengelemektedir.

Cephede dış ortam koşullarından etkilenmeyen seramik malzeme tercih edilmiştir. Bu sayede kütle oluşturulurken planlanan, tasarımda ulaşılmak istenen anıtsal ifade vurgulanmıştır. Projede genel olarak gri ve antrasit tonlar kullanılmış, idari birim ve iş yerleri zıt renk kullanımı ile birbirlerinden ayrılmıştır. Cephede kullanılan düşey metal korkulukların görsel sunumu farklı açılardan zenginleştirmesi sağlanmıştır. İç mekanlarda antrasit tonlara ahşap malzeme eşlik etmiştir. İdari birim, dairesel merdiveni merkeze alan galeri boşluklu bir giriş ile kullanıcıları karşılar. Gri renkli yüzeler, ahşap merdiveni etrafından sararak içinde muhafaza eder. Gün ışığının farklı zamanlarda farklı dokular oluşturduğu mekanlar elde etmek istenmiştir. Giriş ve galeride bulunan grid tavan dekoru içindeki aydınlatma ürünleri tasarıma uygun şekilde özel ebatlarda üretilmiştir.

Yapıda betonarme ve çelik konstrüksiyon taşıyıcı sistemler birlikte kullanılmıştır. İdari toplantı odsasının taşıyıcı sistemi, alt katlardaki kolon sisteminin devam etmemesi ve cephedeki kütle hareketi gereği çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiştir.

Parselde bulunan bir trafo ile mevcut binalar, yapının konumlandırılmasında ve planının oluşturulmasında etkili olmuştur. Ayrıca mevcut binalar, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda işlevleri değiştirilerek yeni yapı ile uyumlu bir şekilde revize edilmişlerdir. Arazideki eğimin ıslahına yönelik yaklaşık 800 m2 istinat duvarları inşa edilmiş, mevcut yeşil alan ve ağaçların korunması ile birlikte yerleşimin bütününe odaklanan bir çevre düzeni ve peyzaj çalışması yapılmıştır.

Details
Project Location: Antakya, Hatay
Employer: Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu
Consultant: Sami Arıca
Ana Yüklenici: Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu
Peyzaj Mimarlığı: Ahmet Sarıgül
Interior Architecture: Ahmet Sarıgül
Concept Design: Ahmet Sarıgül
Construction Drawings: Ahmet Sarıgül
Facade Design: Ahmet Sarıgül
Structural Project: Cem Beyazıt
Mechanical Project: İsyan Havvat
Electrical Project: Cihan Çulha
Plumbing Project: İsyan Havvat
Çelik Projesi: Cem Beyazıt
Yangın Tahliye Projesi: İsyan Havvat
Model: Ahmet Sarıgül
Architectural Supervision: Ahmet Sarıgül
Construction Site Manager: Ahmet Sarıgül
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2020
Construction Start Date: 2020
Construction End Date: 2021
Building Plot Area: 5493,56
Total Construction Area: 1643,30

Pin It
Architects

Ahmet Sarıgül

Sami Arıca