+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Baran Villa

DNA Mimarlık'ın Antalya'da Baran ailesine tasarladığı villa 12. Batı Akdeniz Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Yapı dalında ödüle layık görülmüş.

Baran ailesinin apartman yaşamından kurtularak ayakları toprağa değecek bir yaşama geçme hayaliyle başladı herşey. Döşemaltı Belediyesi Nebiler bölgesinde aileden kalma 450 m2 lik bir arsaları varken, dikey yönden bitişik parselin de satın alınmasıyla bu alan 900'e m2 çıktı. İki çoçuklu Baran ailesi ve misafirleri için yeterli bir emsale sahip olan bu arsalar tevhid ile birleştirilmek istendi. Ancak iki parselin kuzey-güney rüzgar aksında tevhid ile birleşmesi tüm bölgede belediye kararınca mümkün değildi.

Tek parsel emsal ve alan olarak istenilen işlevleri planlamak için yeterli olmadığı için iki parselede yayılma zorunluluğu doğdu. Ancak çekme mesafelerinden dolayı tek bir kütle içinde çözülemeyen bu yapı aile yaşam alanları ve misafir yaşam alanları olarak ayrıldı.aile yaşam alanları 666 parsel üzerinde kendi emsalini kullanarak yerleştirildi.misafir yaşam alanları da ihtiyacı kadar emsal kullanılarak 659 parsel üzerinde çözümlendi.

Aslında imardan kaynaklanan bu arsa sorunu tasarımla dezavantajdan avantaja dönüştürülerek , sıradışı bir kurguyla bir araya getirildi.iki ayrı yapının çatı formu kabuk işlevi görecek şekilde birbirleriyle ilişkilendirilerek çözümlendi.bu kabuğun iki bina arasında kalan bölümü ise açık alan üzerini örten bir pergole olarak tanımlandı.

Parsellerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan ince ve uzun bahçe, rüzğar ve güneşin gün içi zamanlarına her mevsimde ev sahipliği yapacak dış mekanlar birlikteliği ile binalar ile ilişkilendirildi. Ortaya konulan tasarım sıradışı ve modern kimliğinin yanı sıra , led ürünler ile enerji verimliliği, vrv ısıtma ve soğutma sisteminin günısı panelleri ile entegre hale getirildiği iklimlendirmesiyle vb alt yapı çözümlemeleri ile dna mimarlık tarafından anahtar teslimi inşaatı da yapılarak baran ailesine teslim edildi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Döşemealtı
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
İşveren: Barbaros Baran
Ana Yüklenici: DNA Mimarlık Nail Atasoy
İç Mekan Projesi: DNA Mimarlık Nail Atasoy
Proje Yöneticisi: Nail Atasoy
Statik Projesi: Özer Gencay
Mekanik Projesi: Isı Tek
Elektrik Projesi: ÜTK Elektrik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 900 m2
Toplam İnşaat Alanı: 312 m²

Pin It
Mimar

Nail Atasoy