Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kaş Villa

Antalya’nın Kaş ilçesi, Çukurbağ yarımadasında yer alan yapı, yörenin mimari karakteri ve Çukurbağ yarımadasının özel imar koşulları yorumlanarak tasarlanmış.

MTK Mimarlık-Danışmanlık projeyi anlatıyor:

Tekil ve yalın bir biçimden oluşan yapı, ayrı girişleri olan üç ayrı yaşam biriminden oluşmaktadır. Zemin katta aile yakını ve yapı bakıcısı, üst katta da, yıl boyunca sürekli oturacak olan ev sahibinin yaşam ihtiyaçları değişik büyüklüklerde ve mekânlarla sağlanırken bu üç farklı yaşam birimi yapının merkezinde yer alan galerili ve merdivenli kütüphanede birleşmektedir. Beş bin kitap kapasiteli ve 2 katlı olan kütüphane mekânı, yapının temel tasarım girdisi olarak belirlenmiş,  üstlendiği dolaşım ve dağıtım fonksiyonuyla da evdeki üç ayrı yaşam birimini ayrıştıran ve birleştiren mekân olarak işlevsel nitelik de kazanmıştır. Bu mekân aynı zamanda üst kattaki yaşam birimini zeminde havuz seviyesi ile ilişkilendirmektedir.

Yapının yönelimi, arsanın biçim ve konumu, yarımadanın manzara olanakları ve güneşin gün boyu hareketine göre oluşturulmuştur. Yapının malzeme seçiminde ve yalıtım detaylarında ısı kazanç ve kayıplarının en aza indirgenmesi amaçlanmıştır.

Yapıda temel olarak yerel iki ana malzeme kullanılmıştır. Yörenin yaygın malzemesi olan Limra taşı peyzajda ve bahçe duvarlarında geleneksel teknikle, yapıyı Doğu ve Batı cephelerinde kalkanlayan duvarlarda, düzgün kesilmiş modüler plakalar olarak mekanik teknikle uygulanmıştır.  Yapı üst kısımda, iki kalkan duvar arası boyunca sedir ağacından yalı baskısı ile kaplanmıştır.  Her ne kadar sedir ağacının doğal rengi amaçlandıysa da, imar koşullarının getirdiği zorunlulukla beyaz renge boyanmak durumunda kalınmıştır.  Geleneksel yapılardaki taş gövde ve pencerelerin ağırlıklı olduğu cephelerde ve cumbalarda ahşap kullanımı, buna esin kaynağı olmuştur. İstinat duvarları çıplak beton, havuz çevresi doğal ahşap dek olarak uygulanmıştır.

Konutun iki yönlü eğimli çatısının güneye bakan kısmına fotovoltaik güneş kolektörleri yerleştirilmiştir. Panellerin enerji verimi hesapları Muğla ilinin yıllık güneş ışığı verilerine göre yapılmıştır. Sistem ilk 2 yılda toplam bu değerin üzerinde enerji üreterek beklenenden daha iyi bir verim sağlamıştır. Bu sisteme ve bütün yüzeylerin önemli kalınlıklarda ısıya karşı yalıtılmasına ilave olarak, yağmur suyunun geri kazanılıp, depolanıp tekrar kullanılması gibi konularla bağlamıyla uyumlu çağdaş ve sürdürülebilir bir yapı amaçlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Kaş, Antalya
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Piramit Mühendislik
Proje Yöneticisi: M.Turhan Kayasü
Statik Projesi: ERKA-AS Mühendislik
Mekanik Projesi: FNP Mühendislik
Elektrik Projesi: ERKA-AS Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011, 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 1,481 m2
Toplam İnşaat Alanı: 400 m2

Pin It
Mimar

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü

Elif Köktaş