İlgili Projeler

Baş Evi

Tasarım İşliği, projeyi anlatıyor:

Baş Evi, Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesi’nin Akören Köyü’nde yer alan yapay göletin kuzey yamacında konumlanmaktadır.

İşverenin isteğiyle hafta sonu evi olarak tasarlanan yapıda alanlar olabildiğince az tutularak açık alanların artırılması amaçlanmıştır.

Yapının kuzeyinde yer alan İzmir Karayoluyla açık alanların kontrollü bağlantısı sağlanıp kuzey cephesi daha az geçirgen tasarlanmıştır.

Arazideki kot farkı, yaşam alanı hacmini diğer mekanlara nazaran daha geniş tutmaya olanak sağlamıştır.

Tek katlı tasarlanan yapı, yaşam alanı ve diğer mekanlarla geçirgen bir plana sahiptir. Girişte yer alan yaşam alanı kot farkından sağlanan merdivenle çalışma alanına oradan da yatak odasına bağlanmaktadır. Yapının batısında üst örtü uzatılarak depo hacmi elde edilmişti, arada oluşan yarı açık alan ile hava sirkülasyonu da sağlanmıştır.

Tüm mekanlar yan yana gelecek şekilde konumlandırılarak göl ile görsel bağlantı sağlanmıştır. Yapıda daha az bakım gerektiren malzemeler mümkün mertebe olduğu gibi bırakılarak birbirleri arasındaki karşıtlığın tasarım girdisi olması hedeflenmiştir.

Yörede bulunan ocaktan çıkartılan artık taşlar tüm üst örtü boyunca imal edilen betonarme hatıl ile birbirine bağlanmıştır. Tasarımın başında sadece açıklıklarda kullanılması hedeflenen hatıl sağlamlık ve deprem yönetmeliklerinden dolayı tüm yapıyı kapsayacak biçimde bağdaştırıcı görev üstlenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Sinanpaşa, Afyonkarahisar
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Oğuzhan Serhat Baş
Ana Yüklenici: Oğuzhan Serhat Baş
Statik Projesi: GND Mühendislik
Mekanik Projesi: Koldaş Makine Mühendislik
Elektrik Projesi: Artı Mühendislik
Tesisat Projesi: Koldaş Makine Mühendislik
Altyapı Projesi: Koldaş Makine Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 692 m2
Toplam İnşaat Alanı: 112 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

İsmail Efe

Mehmet Akif Yıldız

İrem Erdem

Meryem Saatci

Buğse Oğan

Tuğba Nur Çatırpatır

Adile Sümeyye Çakır

Çisem Nur Demirci