+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Bomontiada Ortak Alanlar

Bomonti'de bulunan ve 2015 yılında kültür kampüsüne dönüştürülen tarihi bira fabrikasının ortak alanları SANALarc tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bomontiada canlı müzik, performans ve sergi alanlarını buluşturan ve düşünmeyi, üretmeyi ve eğlenmeyi birbirine bağlı aktiviteler olarak destekleyen yaratıcı bir kampüs olarak kurgulandı. Yenilenerek kullanıma açılmış Tarihi Bira Fabrikası; çoklu kültür ve geleneğin bir arada yaşadığı ortak alanları şehir içindeki küçük üreticilerle paylaştığı bir bölgenin merkezinde konumlanmaktadır. Bomontiada post endüstriyel İstanbul’u anlamak için bir laboratuvar. Ortak alan tasarımı, ihtimaller ve deneyler spektrumunu oluşturan yaşayan bir ekoloji ve sürekli değişen etkinlik ve programlar ile konut alanı, üretim ve eğlence alanı arasında kentsel doğal bir etkileşim ve deneyim yaratır.

Avluya giriş sırasındaki deneyim sıralaması avlu tasarımında esas aldığımız bir veriydi. Büyük şehirden, daraltılmış bir giriş içinde yürümek, sonrasında dikey bahçelerle kurulmuş genişçe bir eşikte yaşayan bir ekolojiyle yakın bir temas kurup yeniden geniş açık alana kavuşurken “içeride” olma hissine sahip bir “dış oda”da bulunmak deneyimi.

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nı oluşturan yapıların restorasyonu Han Tümertekin tarafından tamamlandı. Han Tümertekin yeniden işlevlendirme, restorasyon ve adaptif yeniden kullanım projesini yönetti. Stüdyomuz, yerleşkenin kamusal alan ve kent tasarımı aşamasında, çevre sakinleri, çeşitli yaratıcı topluluklar ve ziyaretçilerine cevap verebilecek bir sosyal kültür ve sürekli değişen fiziksel tasarımın nasıl yaratılacağını anlamaya çalışarak projeye dahil oldu. Bina tasarımının ötesinde bu alan şehre nasıl bağlanır? Sanat alanının tasarımı nasıl anlamlı bir şekilde kamusal yaşamla bağlantı kurar ve iç içe geçer? Değişik kent ekolojileri senaryoları şehri kampüsle nasıl harmanlar veya tersi nasıl olur? Kent tasarımını ve peyzajını yeniden yapılandırma araziyi nasıl yeniden yaratır ve havzaları kalıcı rekreasyonel kültür için nasıl yeniden canlandırır? Sonrasında, Bomonti bölgesinde kamusal alan mükemmeliyeti için küçük cepler yaratma yolunda rol model olmaya nasıl başlayabiliriz? Katılımımız sosyal yaşam ve kamusal alanın mekân kalitesini zenginleştirmek için ortak alanların tasarım ve şekillendirilmesine odaklanıyor.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Şişli
Project Type: Urban Design
Proje Tipi Grubu: Kültür, Urban Design, Commercial
Employer: Bomonti Kültür Sanat A.Ş
Consultant: OBM, Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım, YBT
Ana Yüklenici: Işık Peyzaj
Alt Yüklenici: İnnova Mühendislik
Projcet Manager: OBM, Oğuz Bayazıt
Lighting Project: ZKLD Studio
Grafik Tasarım: FAI & ANAKARA
Structural Project: YBT, İntaç Mühendislik
Mechanical Project: Akım Mühendislik
Acoustic Consultant: Talayman Akustik
Fire Safety Consultant: Abdurrahman Kılıç
Model: DünyaKüçük
Photography: Sinem Serap Duran, Emre Dörter, İbrahim Özbunar, Selim Erdan, Yercekim Mimari Fotograf, Bomontiada
Architectural Supervision: SANALarc Mimarlık, Araştırma ve Kentsel Tasarım
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 3,700 m2
Total Construction Area: 2,300 m²

Pin It
Architects

Alexis Şanal

Murat Şanal