+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Cam Ofis

Lejant Proje'nin tasarladığı ve Dalgıçlar Yapı ile ortak kullandıkları yapının inşaatı 2016 yılında tamamlandı. Cam Ofis, Ankara Ümitköy'de bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Arazi topoğrafik yapısının tüm avantajları kullanılarak plan tasarımı geliştirilmiş olan Cam Ofis mimarisi; mevcut yeşilliğin korunması kararının bir ürünüdür. Bina ana giriş aksı, arsa üzerinde bulunan yüksek çam ağaçlarına göre belirlenmiş ve bu aks referans alınarak çalışma alanları ile genel yerleşim şeması belirlenmiştir.

Betonarme yapının çelik ve cam cephe ile 3 boyuta taşınması, günümüz modern mimari ofis ihtiyaçlarının işlevsel olarak karşılanması kararının bir sonucudur. Binanın bu strüktürel yapısı doğal gün ışığının gerekli olan tüm mekanların içerisine optimal düzeyde alınmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, binanın arazi üzerindeki konumlandırılışı da doğal ışığın, gün içerisinde farklı saatlerde iç mekanlara girebilmesine ve doğal havalandırma sisteminin kullanılmasına olanak tanır. Cam Ofis'in tüm bu teknik avantajlarının yanında; geniş cam cephe sistemi ile sağlanmış olan şeffaflık algısı, ofis ve dış mekan arasındaki duvarları yıkmıştır.

Dikeyde geniş cam açıklığının bir elemanı olan ana giriş; arazinin topoğrafik yapısından dolayı bodrum kattan sağlanır. Giriş-danışma alanı ve mini kafeden oluşan karşılama alanının bir tarafında toplantı odaları yer alırken, diğer taraf mutfak – Sosyal etkinlik mekanlarına ayrılmıştır. Binanın geri kalanından bağımsız bir girişi de bulunan etkinlik mekanı; sergi, workshop ve seminerlere ev sahipliği yapmaktadır. Açık ofislerin yer aldığı zemin kat, 1.kat ve çatı arası katında; cam seperasyonlar ve brüt beton ile oluşturulmuş minimum kolon-kiriş sistemiyle şeffaflık sağlanarak geniş hacimler oluşturulmuştur.

İç mekanda yer alan tüm elemanlar yapının genel endüstriyel modern yapısına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Beton yüzeyler muhafaza edilmiş ve özellikle sabit mobilyalar için demir konstrüksiyon ile doğal ahşap kaplama ana malzeme seçimi olarak  belirlenmiştir. Binanın dış cephesini oluşturan alüminyum cephe doğramaları, sinterflex cephe kaplamaları ve thermowood doğal ahşap kaplamalar ile yüzeyler dengelenmiş ve böylece iç mekan atmosferiyle de bir bütünlük sağlanmıştır.

Bölgenin ve bulunduğu sokağın simgesi olarak kabul edilen Cam Ofis; modern yapısının yanında “Gabion Pivot Kapısı” ile de ayırt edici, ama aynı zamanda genel mimari dokuyla uyum içerisinde bir varlık göstermektedir.

Map
Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Lejant Proje, Dalgıçlar Yapı
Ana Yüklenici: Lejant Proje
Interior Architecture: Selcan Sezer, Yasemin Kılıç, Gökhan Arslan
Projcet Manager: Alper Anaklı, Anıl Altıok
Structural Project: Kınacı Mühendislik
Mechanical Project: Merkezi Isıtma Sistemleri Mühendislik
Electrical Project: Promete Mühendislik
Photography: Fethi Mağara, Banu Balaban
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 888 m²
Total Construction Area: 1,600 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Arif Balaban

Durul Dalgıç

Anıl Altıok

Alper Anaklı

Selcan Sezer

Gökhan Arslan

Yasemin Kılıç

Anıl Tutar

Berrin Chatzi Chousen

Sıla Danık

Bahar Özbek