İlgili Projeler

Dijlah Nargile Salonu

Bağdat’ta Dicle Nehri kenarında bulunan nargile salonu Quark Studio Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Irak’ın başkenti Bağdat’taki Dijlah Nargile Salonu, nesillerdir sevilen nargile geleneğini modern olanaklarla ve sürdürülebilir tasarım ilkeleriyle yeniliyor. Babil uygarlığının zengin tarihinden ilham alan donanım ve mobilyalardaki en ince ayrıntılara bile özen gösterilen Lounge, 350 kişilik kapasitesiyle Dicle Nehri’nin panoramik manzarasını konforlu ve huzurlu bir ortamda sunuyor.

Quark Studio Architects’in bu proje için amacı, klasik bir Orta Doğu nargile salonunun tanınmış ve çok sevilen temasına yenilenmiş bir cazibe ve sevgi dokunuşu katmaktı. Dijlah Nargile Salonu ‘nun ana salonunda, camlarla kaplı çarpıcı bir orta bahçe yükseliyor. Geri çekilebilen cam yapımı tavan, özel üretim avizeler ve doğal taş döşemeli yeşil duvarlar; ortada yer alan süslemelerle kaplı havuz da dahil olmak üzere, klasik Mezopotamya tasarımına ait vurgularla temiz ve modern bir alan oluşturmak için bir araya geliyor. Yemyeşil çiçeklikler, açık kat planını günlük ve hatta anlık ihtiyaçlara göre dinamik olarak tanımlamak ve bölmek için modüler bölme elemanları olarak kullanılıyor.

Bitkilerin göz alıcı şekilde kullanımıyla başlayan Dijlah Nargile Salonu’nun tasarımında, hava kalitesinin ve sıcaklık düzenlemesinin korunması için en son sürdürülebilir teknolojiler kullanılıyor. Zemin alanının esnek bir şekilde düzenlenmesi için ise, bölme elemanları olarak kullanılan çiçekli ve yapraklı bitkiler dışında; arka duvarın tamamını kaplayan çarpıcı dikey bahçe sistemleri ve orta avluda yukarıdan sarkan büyük asma çiçekler de yer alıyor.

Dijlah Nargile Salonu’nda misafirlerin hem zevkine hem de konforuna büyük önem veren Quark, güçlü havalandırma sistemini estetik unsurlar açısından yaratıcı bir şekilde entegre ediyor. Orta avlunun yapısına özenle dahil edilen, açık alandaki havalandırma ağı, dolaşım verimliliğini ve tavan yüksekliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla, görsel hitap açısından da tercih edildi. Quark’ın bu projede profesyonel anlamda gurur duyduğu nokta, Bağdat’ın hareketli caddeleri ve kurak ikliminin ortasında bile serin ve canlandırıcı bir atmosfer yaratmak için inovatif bir şekilde harmanladığı doğal ve suni havalandırma sistemlerinin bir arada çalışabilmesidir.

Künye
Proje Yeri: Bağdat, Irak
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Al Asriya Group
Danışman: CDBS
Ana Yüklenici: Al Asriya Group
Proje Yöneticisi: Kemal Çetin
Çelik Projesi: CDBS
Akustik Projesi: CDBS
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2020
Arsa Alanı: 15.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1.100 m2

Pin It
Mimar

Ayk Çavuşyan

Kemal Çetkin