+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eko-Çiftlik KG Tarım Süt Besiciliği Projesi

Aksaray-Nevşehir karayolu üzerinde, Gülağaç ilçesinin Saratlı kasabasında, 22.300 metrekarelik bir alan kaplayan proje, Mimarize Mimarlık tarafından tasarlanmış ve TKDK’nin IPARD Süt Besiciliği Programı kapsamında Avrupa Birliği desteğiyle tamamlanmış.

Mimarize Mimarlık projeyi anlatıyor:

Eko-Çiftlik’te temel mesele, sürdürülebilirlik kavramının fazlasıyla ticarileşerek içinin boşaltıldığı bir dönemde, doğayı talan etmeden, kendi kendine yetebilen bir yapı elde etmekti.

*Türü ne olursa olsun, hiçbir bina çevresinden bağımsız düşünülemez; dolayısıyla gereksinimlere cevap verecek yapılar, hayvanların ve insanların ortak yaşama alanlarında, kendilerine yetebilecek şekilde üretilmeli; iklim, su kaynakları, rüzgârın yönü, arazilerin ekilip biçilebilirliği en ince ayrıntısına kadar düşünülmeliydi.

Sürdürülebilir tarımsal-hayvansal bir yapıda, sorunların başkasına havale edilmesi mümkün olmadığı için yapılacak her hamle sıkı sıkıya temellendirilmelidir. Bu yüzden projenin ana temasını, en ince ayrıntısına kadar düşünülen depolama, boşaltma, ekim alanlarındaki iklim şartları gibi etkenler oluşturdu. Bunun dışında kullanılacak alanlarda yaşayacak hayvan yoğunluğu ve sirkülasyon alanlarının tespiti de işin ana ekseninde yer almalıydı.

Bu verilerin ışığında 22.300 metrekarenin sadece 2.370 metrekaresine, aşağıda sıralanan kapalı, yarı açık ve açık alanlar konuşlandırıldı:

  • Hayvanların hijyenik koşullar altında yaşayabileceği yarı açık ahır;
  • Ahıra bağlantılı biçimde açılan gübre depolama çukurları;
  • Zeminlerinin sıkıştırılmış toprakla doğala uygun biçimde konumlandırıldığı gezinti bölgeleri;
  • Süt hayvanlarının sağlık problemlerini en aza indirgeyecek şekilde yerleşik hale getirilen ve süt-sürü projeksiyonuna göre düzenlenmiş sağım üniteleri;
  • Hasta ve sağılamaz hayvanları ayırarak veteriner odalarına, revirlere yönlendiren hasta tanıma sistemleri ve depolama alanları.


Tüm bunların yanında arsanın yapılaşmasından arta kalan kısımlara, tesisin kendi kendisini dışarıdan destek almadan sürdürebilmesi için arpa, yonca, mısır ve benzeri ürünler ekildi. 450’den fazla ağaç yetiştirilerek otoyoldan gelecek zararlı etkiler en aza indirildi.

Yeşil dostu Eko-Çiftlik yerleşkesi, kendi içinde işletme binasına da sahip. Yine IPARD desteğiyle alınan ekipmanlar sayesinde, tesisten elde edilen ürünlerin paketleme, saklama ve bekletilme olanakları da sağlanmış durumda.

Eko-Çiftlik, enerji kullanım eksikliklerini zamanla tamamlayarak sürdürülebilir çiftlik yapıları arasında doğaya en az zararı verme anlamında Mimarize için çok önemli bir deneyimdi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Aksaray, Gülağaç
Proje Tipi: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: KG Tarım
Danışman: Ayc Danışmanlık
Ana Yüklenici: Mimarize Mimarlık
Proje Yöneticisi: Zeynep Mutlu
Statik Projesi: Mutlu İnşaat
Mekanik Projesi: Duru Mühendislik
Elektrik Projesi: Koçak Elektrik
Çelik Projesi: Taylan Mutlu
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 22,300 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,370 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Zeynep Mutlu

Taylan Mutlu