Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Elysium Serene Kandilli

Elysium Serene Kandilli projesi, İstanbul'un Kandilli sırtlarında iki köprü arasında kalan bir arazide konumlanıyor.

29.000 m²'lik bir alan üzerinde 17 blok, 184 adet konuttan oluşan proje açık ve kapalı spor alanları, sosyal tesisler, yüzme havuzu ve kapalı otoparkı içinde barındırmakta.

Arazinin oldukça eğimli olması projenin tasarımına büyük ölçüde yön vermiştir. Bu eğim sonucu ortaya çıkan kot farklarından yararlanılarak 300 araçlık bir kapalı otopark oluşturulmuştur.

%75'ini yeşil alanların oluşturduğu projede, kot farkından oluşan yataydaki kopmalardan yola çıkarak bloklara özel bahçeler ve ortak kullanıma açık yeşil alanlar meydana getirilmiştir. Tasarımda bir dezavantaj gibi görülen eğim, rampalarla birbirine bağlanan yeşil teras çatıların ve orta alandaki su peyzajının oluşmasını sağlamıştır. Tasarım aşamasında alınan bu kararlar, projenin daha ferah ve doğal olmasında etkili olmuştur.

170 m² brüt alandan oluşan 184 adet konut, tiplerine göre bodrum ve zemin katlarında özel bahçelere sahiptir. Planları itibariyle yaşam alanlarının, ortada bulunan ortak sosyal alanlara bakması, konutların sosyal çevreden kopmamaları amaçlanmıştır. Bodrum katlarda blokları birbirine bağlayan otopark yer almakta ve buradan bloklara direk ulaşım sağlanmaktadır. Araç trafiğinin tamamı, arsa çevresindeki tali yoldan giriş-çıkış alınarak yeraltında çözülmüş, yer üstünde ise blokların çevresi boyunca uzanan yaya yollarının, sadece acil durumlarda araç trafiğine açılması planlanmıştır. Fitness, sauna, kapalı ve açık spor alanları, yüzme havuzu gibi ortak kullanım alanlarından oluşan sosyal tesisler, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam ortamı sunmakla beraber, sosyal yaşam ve çevre imkânlarını da beraberinde getirmiştir.

Yapıların mimarisinde sade ve yalın bir tasarım dili benimsenmiştir. Dış yüzeylerinde kullanılan, doğal ahşap ve doğal taş malzemelerin kendi arasındaki uyum ve zamanda doğal çevreyle olan uyumu göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Camdan oluşan şeffaf cepheler ise hem gün ışığının kontrollü bir şekilde içeri alınmasını sağlamış, hem de çevreyle arasındaki görsel ilişkisini sürekli kılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Kandilli, Çengelköy, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Ofton İnşaat
Statik Projesi: Büro İstanbul
Mekanik Projesi: Er Mühendislik
Elektrik Projesi: Er Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: Şubat 2011, Haziran 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: Haziran 2011

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Diden Bebek

Ertuğ Yenidemir