Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Extensa Modern Palas

SHCA'nın bu projede başarmaya çalıştığı temel hedef müşteri istekleri ile hedeflenen bütçe arasındaki dengeyi oturtup buna uygun mimari estetiği yakalamak olmuş.

Temel Tasarım Kriterleri:

  • Çevreye uyum
  • Bütçe verimliliği – modüler dizayn
  • Çevresel yaklaşım
  • Farklı daire çözümleri

Tüm bunları yapmaya çalışırken çevreye duyarlı bir proje üretme isteği birincil hedef olarak gözetilmiş.

Proje parçadan bütüne gidecek şekilde oluşturulmuş, bina taşıyıcı sistem aksından cephe panelizasyonuna ve doğrama ebatlarına kadar bir çok noktada belirlenen modüler ölçü sistemi binanın temel omurgasını oluşturmuş. Daire tipleri oluşturulurken seçilen modüler sistemin imkanları dahilinde potansiyel müşteri isteklerini en iyi karşılayacak planlamaya gidilmiş.

SHCA oluşturduğu etkin kat planı çözümüyle modüler planlamayı bir adım daha ileriye götürmüş bu çözüm bodrum katlarda da en etkin planlamanın yapılabilmesine olanak sağlamış.

Tasarımın bütününde doğal enerji tasarrufuna imkan verecek çözümlemelere tercih edilmiş, binanın yönlenmesi, cephede kullanılan güneş kırıcılar, cam boyutları ve kullanılan malzemeler buna göre seçilmiş. Güneş kırıcılar aynı zamanda tasarım kimliğinin güçlü bir parçası olarak hem fonksiyonel hem de estetik manada binaya artı değer katması hedeflenmiş.

Bina farklı katlarda farklı tipte dairelerden oluşmakta. Zemin katta yüksek tavanlı, bahçe kullanımına sahip daireler varken, bina genelindeki daireler 1+1 ve 2+1 tiplerden oluşmakta. 14. ve 15. katta diğer tiplerden farklı olarak 4 adet penthouse daire bir farklılık yaratmakta, bu daireler 15. kattaki yüksek tavanlı girişleri ve açık terasları ile özelleşmektedirler. Dairelerin planlamasının farklılığı cepheye de yansıtılmış, bu dört daire için son iki katta mümkün olduğunca manzaraya yönelmek ve özel olduklarını hissettirmek adına iki kat yüksekliğinde kapaklı giydirme cephe sistemi tasarlanmış. Toplam 15 katta 98 daire ve bodrum katta bu dairelere ait depolar mevcut. Daire boyutlarına gore her daireye en az 1 araç parkı düşmekte.

Tasarımın hedeflediği yüksek verimlilik amacına yalın bir form kullanarak ulaşılmaya çalışılmış. Bina kabuğu için tercih edilen prekast cephe sistemi, modülerliğinin getirdiği hızlı ve temiz uygulama kolaylığı sağlarken, aynı zamanda yüksek ısı verimliliği ve izolasyon değerlerini de beraberinde getirmekte. Bina cephesinde kullanılan renkler bölgede var olan tonların bir yansıması olup, koyudan açığa doğru giden renkler binayı olduğundan daha uzun ve zarif hissettirecek. Sade cephe tasarımı binada kullanılacak kayar güneş kırıcı sistemi ile kırılmaya çalışılmış. Güneş kırıcı panellerin her bir kattaki rastgele konumları binanın her an farklı algılanmasını sağlarken büyük bir dinamizm oluştıracak.

Peysaj tasarımı bina nitelikleri ve kullanıcı konforunu ön plana çıkartacak şekilde geliştirilirken, bölgede örneğine az rastlanan bir yeşil vaha olması hedeflenmiş.

Sonuç olarak Extensa Modern Palas projesi sahip olduğu merkezi konumu, yalın ama modern ve çarpıcı formu, farklı kullanıcı profillerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek farklı daire alternatifleri ve verimli planlamasıyla bölgede ön plana çıkacak.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bomonti, Şişli, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
İşveren: Extensa
Danışman: Abdurrahman Kılıç, Duyal Karagözoğlu
Peyzaj Mimarlığı: Lal Bahçeleri
İç Mekan Projesi: Arketipo Design
Proje Yöneticisi: IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık A.Ş.
Statik Projesi: Erbora Mimarlık
Mekanik Projesi: OTM Mühendislik
Elektrik Projesi: Ozay Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 1952.15 m²
Toplam İnşaat Alanı: 13407.24 m²

Pin It
Mimar

Steve Brown

Patrick Spears

Bülent Dündar