+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi

Acararch tarafından tasarlanan FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; Tekfen İnşaat’ın Adana Ceyhan’daki Makine Bakım Tesisleri (GAT) içinde yer alan, arşiv, müze ve idari ofis işlevlerine hizmet eden bir yapı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Bina, Tekfen İnşaat’ın tüm proje arşivini barındıran bir arşiv bölümü, eski ekipmanlarıyla birlikte hatırası olan görsel malzemelerin sergilendiği bir müze ve ilgili birime ait ofisler, toplantı odaları ve konferans salonunun bulunduğu çok amaçlı bir bina olarak tasarlandı. İçerisinde çelik imalat atölyesinin de yer aldığı proje alanında temel amaç, binanın yapısal sistemini oluşturan çeliği bir tasarım öğesi olarak öne çıkarmaktı.

Bütün mekanları içinde barındıran kütleyi saran çok amaçlı metal perfore kabuk ile bina arasındaki boşluk sürekli değiştirilerek iç bahçeler ve iklimlendirme havuzları gibi ara mekanlar yaratıldı. Kabuk, oldukça yoğun üretim ve bakımın yapıldığı tesis ile bina arasında yeşil bir geçiş alanı oluşturulmasına imkan tanıdı.  Kabuk aynı zamanda binanın doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engelleyerek iç mekanlara kontrollü ışık alarak bina iklimlendirmesinde de rol oynadı.

Ofis ve sergileme alanları yeşil bir avlu etrafında konumlandırılarak tüm mekanların hem doğayla ilişkili olmaları sağlandı hem de doğal hava sirkülasyonu oluşturuldu. Konferans salonu ve sergi alanının üzeri yeşil çatı olarak tasarlanıp çalışma alanları için yeşil çevre oluşturulmuştur. Bu yeşil çevre davet ve kutlamalar için de kullanılabilecek çok yönlü bir mekân haline getirildi.

FNN Sürdürülebilirlik Merkezi; peyzaj alanı kullanımları, bitki seçimi, aydınlatma tasarımı ve fotovoltaik panellerle binada kullanılan enerjinin %45’ini üretebilmesiyle LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Details
Project Location: Ceyhan, Adana
Project Type: Offices, Museum
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Tekfen İnşaat
Ana Yüklenici: Yoo Mimarlık
Structural Project: İntaç inşaat Mühendislik
Mechanical Project: Metasarım Proje Mühendislik
Electrical Project: Zenith Proje Mühendislik
Çelik Projesi: İntaç inşaat Mühendislik
Yangın Tahliye Projesi: YAN-MA-DAN
Photography: İbrahim Özbunar, Egemen Karakaya
Architectural Supervision: Acararch
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2020
Building Plot Area: 58.882 m2
Total Construction Area: 1.871 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Açar

Yunus Özdemir

Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu