İlgili Projeler

Gebze 23 Nisan Bilim ve Sanat Merkezi

Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri tarafından tasarlanan Gebze 23 Nisan Bilim ve Sanat Merkezi, Kocaeli'nde yer alıyor.

Tek ve çok ‘basit’ bir kuralı var bu okulda öğrenci olabilmenin; IQ 160+ olmak..!

Kendi okullarında olağan öğrenimlerini sürdüren, farklı yaş grubundan öğrenciler bu nitelikleriyle gelebiliyor Bilsem’e ve kendi okullarının olağan öğrenim saatleri dışındaki zamanlarda, araştırma projeleri üzerinde çalışabiliyorlar.

Kendi iç dünyaları zengin ama ortak bir dünya oluşturma becerileri zayıf çocuklar olarak tanımlanmışlardı, konuya ilişkin ilk görüşmelerimizde. Belki de bu yüzden,bir arada olmanın mekânsal ifadesi olarak büyük bir amfi karşılıyor okula giren herkesi. Amfinin en üst kotundaki serbest mekân ve kafeterya güney bahçesine açılıyor ve bu yönde amfi boşluğuna uzanan galeri katında kütüphane yer alıyor.Kuzeydeki en alt kot ise giriş holünün uzantısında bir dağılım alanı ve gerektiğinde sahne. Okula giren herkes, istese de istemese de kendiliğinden sahneye çıkıyor…Bu iki kot birbirine merdivenlerle bağlanınca eğik bir ‘agora’yla ‘odeon’ arasında birmekâna dönüşüp, güneye doğru yükselerek ortak mekânı oluşturan ve güney bahçesine bağlanan amfi; hem güney pencerelerinden hem de çatı ışıklıklarından aydınlanıyor. Burası ortak mekân; çalışmak, konuşmak, gösteri yapmak, izlemekve izlenmek için bir ‘yer’.

Ekiplerin yoğun çalışma birimleri olan sınıflar, laboratuvarlar ve atölyeler iseagorayı kuzeyden çevreleyen eğrisel bir ‘stoa’ gibi, günışığının bütün gün değişmediği kuzey cephesinde yer alıyor. Bir yapıyı ısıtmak, soğutmaktan daha kolay ve ucuz olduğu, üstelik ekran ve projeksiyon kullanımında daha az günışığına ihtiyacımız olduğu için de özel, küçük, kapalı çalışma alanları kuzeyde;ortak, büyük, açık alanlar ise güneyde yer alıyor. Yapının yataydaki biçimlenişiarsa sınırlarıyla, düşeydeki biçimlenişi ise arazi eğimiyle ilgili. Belki de bu yüzden,programa dayalı mekân organizasyonunun yanı sıra yatay ve düşey doğrultularınizlenmesiyle oluşturulan plan ve kesit bileşkesindeki kütle yerine çok iyi tutunuyor.

Açılış töreninde -yine IQ160+’lar için bir okul olan- TEVİTÖL öğrencilerinin “biz de böyle okul istiyoruz” demelerinden sıradışı öğrenciler için sıradışı bir okul yapmayı becerebildiğimizi düşünüyoruz.

Künye
Proje Yeri: Kocaeli, Gebze, Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri (NSMH)
Mimari Proje Ekibi: Berkayhan Soybora, Nevzat Sayın, Berin Erikçi, Metehan Kahya
İşveren: Mehmet Tuğrul Tekbulut, Leyla Tekbulut, Aker İnşaat, 2E Design Mühendislik, Emre Karamuk, Ersin Deniz Çağlar
Proje Yöneticisi: Metehan Kahya, Alev Akın, Gül Erkmen
Mekanik Projesi: Proda Mühendislik, Bülent Altan
Elektrik Projesi: Enkom Mühendislik, Belgin Pekcan
Akustik Danışmanı: Engin Aydoğan
Proje Başlangıç Yılı: 2020
Proje Bitiş Yılı: 2021
İnşaat Başlangıç Yılı: 2021
İnşaat Bitiş Yılı: 2023
Arsa Alanı: 6.423
Toplam İnşaat Alanı: 5.735

Pin It
Mimar

Nevzat Sayın

Metehan Kahya

Berkayhan Soybora

Berin Erikçi
Yardımcı Mimar(lar)
Metehan Kahya