Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Hüryap Vitrin Ziyapaşa

Yapının tasarım alanı, Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunmakta ve bu bölgenin en eski ve işlek yerleşim alanlarından biri olan Ziyapaşa Bulvarı civarında yer almaktadır.

Bilindiği gibi Ziyapaşa Bulvarı ve yakın çevresi 1935 ve 1940 yılları arasında Hermann Jansen tarafından planlanmış ve böylece Cumhuriyet Dönemi modern mimarlık uygulamalarının bir anlamda zemini hazırlanmıştır. Ancak bu yapılar varlığını uzun yıllar sürdürebilmiş olsalar da son yıllarda uygulanmakta olan parsel bazındaki kentsel dönüşüm çalışmaları bu önemli yapılara ait izlerin yitirilmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda, tasarım sürecinde bir yandan konut işlevine ait günümüz gereksinimleri ele alınırken aynı zamanda da tasarım alanının güçlü geçmişi göz önünde bulundurulmuş ve kentsel hafızada yeri olan yapı türlerine atıfta bulunabilmek hedeflenmiştir. Dolayısıyla sözü edilen tüm bu etkenlerin yapının gerek planlama kararlarında gerek malzeme seçiminde ve gerekse de biçimsel organizasyon safhalarında oldukça etkin bir rolü olmuştur.

Yapı toplamda 14 kat olarak tasarlanmıştır. Her katta iki adet ev bulunmaktadır. Kat holleri, merkezinde doğal aydınlatma ve havalandırmaya olanak sağlayan bir galeri boşluğunun yer aldığı bir köprü biçiminde tasarlanmış ve böylece bu iki bağımsız evi birbirine bağlaması hedeflenmiştir. Sade bir üslup çerçevesinde tasarlanan yapıda az sayıda yapı malzemesi kullanılmış, bir evin olması gerektiği gibi sakin ve sıcak olması ve ayrıca kentsel hafızadan yapısal izler taşıyarak yerine ait olabilmesi hedeflenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Seyhan, Adana
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Hüryap İnşaat, Uğur Ülgez
Ana Yüklenici: Hüryap İnşaat
Statik Projesi: Ekince Mühendislik, Eşref Özbek
Mekanik Projesi: Önder Koçak
Elektrik Projesi: Ahmet Akkaya
Tesisat Projesi: Önder Koçak
Yangın Tahliye Projesi: Önder Koçak
Fotoğraf: Eren Tümer, Ece Sultan Karacık
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 1.368 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3.284 m2

Pin It
Mimar

Eren Tümer

Ece Sultan Karacık
Yardımcı Mimar(lar)
Zafer Tarık Taner
Ceyda Gürsel