Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı: Füz

Füz, orada olduğunu çoktan unuttuğumuz bir kıyı durumunu, Tophane Sahili''''ni, hiç beklemediğimiz farklı bir haliyle görünür kılan deneyimsel bir mimari yerleştirmedir.

İstanbul Modern Müzesi bahçesini deneysel sahneler bahçesine dönüştürürken; denizle İstanbul''''un mesafeli birlikteliği için alışılmadık bir mimari deneyim hazırlamaktadır. Tophane Rıhtımı boyunca İstanbula adeta duvar olan 1,5 km''''lik gümrük sınırı boyunca ilk defa deniz ve su ile iç içe olduğumuzu hissettiren çeşitli aktivitelere olanak sağlayan özgün mekan yaratıyor.

İstanbul'''' un en sıcak aylarında kendi serin mikro klimasını yaratırken bir taraftan da çeşitli platformlar ve etkinliklerle kendi dünyasını da kurmaktadır. 3 farklı sahnesi ve bu sahneleri izlemek için birçok platform ve gölgeli localardan oluşan bu yerleştirmede herkes için sahne alacak kadar yer var.

Suyun içinde yüzen platformları andıran bu sisli mekanın sırrı ise 200 kadar sis nozılından fışkıran su partiküllerinin oluşturduğu serin hava. Bu özelliği ile coğrafi olarak deniz ile bu kadar iç içe olan İstanbul''''da dokunmaya korktuğumuz deniz suyunun ise farklı kullanımları için örnek olmayı umuyor.

Neredeyse kara ve suyun arasında ki ayrımı bulanıklaştırdığı gibi kararan havanın ardından fiziksel ve sanal olanın arasında ki sınırların eridiği sanal bir mimariye dönüşüyor mekan. Platformlar, localar ve oturma birimleri ise yine #stanbulda fazlasıyla etrafımızda gördüğümüz betonun bambaşka bir kullanımı olan ferro beton adında hafif modüllerden oluşmakta. Bu modüller yaz aylarının ardından başka sahillerde de karşımıza çıkıp farklı mekanları hareketlendirme niyetindeler.

Teşekkürler
Yasemin Keskin Enginöz
Banu Durmusoglu
Ceyhun Derinboğaz
Enise Burcu Karaçizmeli
Melih Altınışık
Salih Küçüktuna
Oğul Öztunç
Hülya Deniz
Wedream.co

Sponsorlar
Buro Happold
Çimsa

Künye
Proje Yeri: İstanbul, İstanbul Modern
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Danışman: Buro Happold, Güvenç Topçuoğlu, Alasdair Young, George Keliris, Rasti Bartek, Ferdi Alıcı

Pin It
Mimar

Alper Derinboğaz

Refik Anadol