Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, Maltepe - Dragos Sanayi Alanları Davetli Mimari Proje Yarışması

Proje raporu:

"Dragos Promenad"

Proje alanı ile yakın çevre dokusunun "arayüzü", alanın canlılığını gece-gündüz sağlayacak ticaret-alışveriş, hizmet, kültür ve eğlence fonksiyonlarının yer aldığı lineer yapıda bir "Kentsel Buluşma Mekanı" olarak kurgulanmıştır.
Mevcut kentsel doku ile arayüzlerde güney-kuzey doğrultusunda deniz yönünde açılmaları sağlayacak lineer karakterli bir kitle biçimlenişi benimsenmiştir. Sahil yolu üzerinde ise değeri yüksek noktalarda, landmark özellikli iki kule kitlesi önerilmiştir. Bu iki kuleden birisi otel kitlesi diğeri ise rezidans kitlesidir. Otel kitlesi şeffaf, rezidans kitlesi yarı şeffaf olarak tasarlanmıştır.

Konut, rezidans, ofis gibi program çeşitliliği, seçilen aks sistemi (8.000 x 8.00) ve düşey sirkülasyon çözümleri sayesinde aynı blok bünyesinde "esneklik" içinde talebe bağlı olarak çözüme kavuşturulabilecektir.

Kentsel tasarımda "bütünleştirme" konsepti çıkış noktası olarak benimsenmiştir. Ancak her alt bölge, ortak "çevre yolu" terklerinden sonra kendi başına imar edilebilir durumda olacaktır. Programın alt kotlardan itibaren yatay planda katmanlaşmış (garaj, ticaret, konut vb.) olması uygulama etapları sırasında dengesizlik oluşturmayacaktır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Kentsel Tasarım, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimar

Cafer Bozkurt

Kerem Şener

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar