+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Kızılelma

Proje arsası, Ankara’nın batı yönüne doğru gelişen en önemli ticaret ve prestij aksında yer almaktadır.

Eskişehir yolu olarak anılan aks, kent merkezinden başlayarak, ofis kulelerinin, şehir hastanelerinin, yeni bakanlık yapılarının ve alışveriş merkezlerinin eklemlenerek hızla Ankara’nın  ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Bölgede son yıllarda çevredeki askeri havaalanlarının etkisi ile yeniden belirlenen mânia sınırı yaklaşık 60m'ye inmiştir. Buna karşın emsal değeri fazladır. Birbirini zorlayan  bu iki girdiye ek olarak parselin Eskişehir yoluna oldukça dar cephe vermesi tasarımın sınırlayıcıları arasında yer almaktadır.    

Yapı zemin katta geçirgen bir boşluk olarak ele alınmıştır. Hemen önündeki metro istasyonundan ya da Eskişehir yolundaki diğer toplu taşım alternatifleri ile bölgeye gelecek olan ve kuzey yoluna geçmek isteyecek kentliyi de içine alacak şekilde yarı korunaklı tasarlanan zemin kat, lüks restoran ve kafelere ev sahipliği yapacaktır. 1. bodrum da kapalı olarak tasarlanan ticaret alanı ile 1. katta kurgulanan dükkanlara direkt ulaşım sağlayacak şekilde yürüyen merdivenleri bulunan ticaret alanı ofis ve rezidans kütlelerine baza oluşturmaktadır. Projenin ön cephesinde yer alan otel projesi tek başına bir kütle olarak diğer fonksiyonları desteklemektedir. 

Yapıların cephe dili bir yandan bütünün parçaları olarak kendini ifade edecek şekilde tasarlanırken, diğer yandan kendi fonksiyonlarına uygun biçimde ayrışmaktadır.

Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Housing Complex, Konut, Commercial
Structural Project: Adnan Tanfener
Mechanical Project: Tibet Mumcu
Electrical Project: Cem Köken
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Building Plot Area: 16,750 m2
Total Construction Area: 88,355 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

R. Güneş Gökçek

Hazal Uçak

Çağrı Çağır

Tibet Mumcu

Cem Köken