Other Works
Similiar Projects

Maxi Mood Tip 1 ve 2

İzmir’in Çeşme İlçesi Dalyan mevkiinde yer alan arazi geniş bir panoramaya sahip ve eğimli bir bölgede yer alıyor.

Tuna Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tasarım sürecinin başlangıcında işveren ile yapılan görüşmeler sonucunda istekleri üzerine 4.533 m2’lik araziye tip-1’den 3 adet, tip-2’den 4 adet olmak üzere 2 farklı tipte 7 adet villa konumlandırılmıştır.

Eğimli bir arazi yapısına sahip olan tasarım alanında konumlanan yapılar, birbirlerinin manzara görüşünü engellemeyecek ve aralarındaki mesafe maksimum alana sahip olacak şeklinde yerleştirilmiştir.

Modern bir mimariye sahip olan yapılarda, iç ve dış mekan bütünlüğü şeffaf malzemelerle sağlanmıştır. Sıcak bir malzeme olan doğal ahşap, diğer cephe kaplama malzemeleriyle bir bütünlük oluşturacak şekilde kullanılmıştır. İki tip villa tasarım olarak farklı gibi görünse de yapıların modern tarzı ve kullanılan malzemelerle site bütünlüğü yakalanmıştır.

Her villa kendine ait bir araç girişi, havuzu, otoparkı ve yeşil alanı olacak şekilde tasarlanmıştır. Giriş katında serbest planda çözülen yaşam alanları aynı kotta havuz ve terasla iletişim kurup iç ve dış kavramlarını bütünleştirerek görsel algıyı mekânsal olarak arttırmaktadır. Üst zemin kat ile birinci katı birbirine bağlayan ahşap merdiven galeri boşluğundaki sirkülasyonu tanımlayarak birinci kattaki hol ile birleşir.

Galeri ile kurgulanan yaşantıda üst kata yaşama odaları yerleştirilerek daha özel alanlar yaratılmış ve bu özel alanlar aynı zamanda kendi içerisinde giyinme alanı ve banyosu olan bağımsız hacimler olarak tasarlanmıştır. Bodrum katta ise kullanıcıların tercihlerine yönelik düzenlenebilir sosyal alanlar bulunmaktadır.

Yapılara genel olarak bakıldığında her biri bağımsız olarak kendi peyzajı, kendi yaşam alanlarıyla var olan ancak birlikte bakıldığı zamanda site bütünlüğü yaratan, kullanılan malzemeleriyle alanda kendini belli eden, tasarımın başlangıç aşamasında oluşturulmak istenen modern mimari tavrın yansımasıdır.

Details
Project Location: Çeşme, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Karen Spor AŞ
Ana Yüklenici: Karen Spor AŞ
Photography: Mehmet Yasa
Construction Site Manager: Yelda Tuna, Gülşah Çomak
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 4,533 m2
Total Construction Area: 2,300 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Yelda Tuna
Contributing Architect(s)
Fırat Tanaydın
Gülşah Çomak