Other Works
Similiar Projects

One & Ortaköy

ARKİV Seçkileri 2011'de yer alan One & Ortaköy, GAD Architecture tarafından tasarlandı.

One & Ortaköy İstanbul Ortaköyde mixed-use bir projedir. Proje bir konut ve öğrenci yurdundan oluşmaktadır. Bir tepenin yanında konumlanmış olan yapılar bölgenin modernizasyonu açısından ikonik bir önem taşımaktadır.

Projenin formu, cephe ve genel organizasyonu bağlamsal unsurları etkisinde deneysel bir dizi strateji ile geliştirilmiştir. GAD tasarım yaklaşımı alana dağıtılan farklı programların kullanımını optimize etmektir. Her iki binaların çatısında geniş peyzaj alanı ve birer oyun alanı bulunmaktadır. Bu yeşil çatılar yapıların ölçeğini daha ufaltarak topografya ile daha çok bütünleştirmektedir. Ayrıca, her iki binanın önemli bir malzemesi olan doğal taş tüm cepheyı sararak doğal yamaca uyumlu bir doku oluşturmuştur. Boğaz Köprüsünün yapıya olan yakınlığı nedeniyle, büyük ölçüde One & Ortaköy teras çatısı projenin ilk algılanan parçası haline gelmiştir. Bu yüzden, çatı teras bu etkiler göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çatı terasında bir koşu pisti, yüzme havuzu ve geniş bahçeler bulunmaktadır. Çatı elemanı binanın formunu tamamlamak amacına hizmet ederken, çatıda kullanılan bitki örtüsü ile geniş yansıtıcı yüzeyler kaplanarak yapının karbon emisyonu azaltılyor.
Çatı için peyzaj Tasarımı binanın çevresindeki doğal topoğrafyadan esinlenerek oluşturulmuş yapay bir topoğrafyadır. One & Ortaköy alanda bulunan diğer binalardan kendini ayırmaktadır. Bu sadece yapının tek başına tasarımı ve işlevi ile ilgili değil ayrıca çevre isi ile kurduğu ilişki içinde söylenebilir.
Yapı bodrum katından terasa gelişerek,yaşayan bir organizma gibi çalışır. Kavramsal olarak, çatı tasarımı ara seviyelerdeki dikey bahçeler ile bodrum ve zemin seviyesinindeki dubleks bahçe birimlerine entegre olmaktadır. Bu durum yapının topografya ile butunleşmesine olanak sağlar. Proje doğal çevreye saygılı ve sürdürülebilir tasarım gerekliliklerine uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Map
Details
Project Location: Ortaköy, İstanbul
Project Type: Dormitory / Guesthouse, Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konaklama, Konut
Employer: Doğu İnşaat
Ana Yüklenici: Doğu İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: TRafo-Mimarlar
Interior Architecture: Global Architectural Development (GAD)
Structural Project: Sigma Mühendislik
Mechanical Project: Detay Yapı Mühendislik
Electrical Project: Latek İnşaat Elektrik Proje
Project Start Date: 2006
Project End Date: 2008
Construction Start Date: 2008
Construction End Date: 2011
Building Plot Area: 12.000 m2
Total Construction Area: 56.000 m2

Pin It
Architects

Gökhan Avcıoğlu
Contributing Architect(s)
Barış Uçar
Tahsin İnanıcı
Ozan Ertuğ