Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

ESAS Aeropark

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bulunduğu Asya yakasında İstanbul'un en hızlı gelişen bölgelerinden biri olan Kurtköy'de iki paralel yol arasında konumlanmış olan ESAS AEROPARK, ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Topografyaya uyumla, yapı biri dokuz diğeri yedi katlı olmak üzere, birlikte çalışan iki ayrı bloktan oluşmaktadır. Ofis ve konut katlarının yanı sıra, binanın girişinde yer alan, Pegasus Hava Yolları'na ait ana ofise sokak seviyesinde doğrudan giriş sağlanmaktadır. Esas Holdinge ait ofislerin yer aldığı bloğun üst katlarında, özellikle havayolu profesyonelinin uzun süreli ikametine ve daha kısa süreli ziyaretçi konaklamasına uygun, 60 ile 120 metrekare arasında değişen konut birimleri tasarlanmıştır. Bu binaya paralel olarak yükselen diğer blok ise kiralanabilir ofis alanı olarak planlanmış ve tamamlanmasından itibaren telekomünikasyon şirketi Netas tarafından kiralanmıştır.

İki binanın birbirleri ile ilişkisinden doğan yumuşak eğriler, aralarında yaratılan boşluklar ve bağlantı yaylarının konumu zarif bir akış oluşturmaktadır. Güçlü kuzey - doğu rüzgarını kırma ihitiyacı binaların ana formunu belirlemektedir. İki binanın birbirlerine göre konumu, arazinin doğal kot farkını gözetir ve yönlenme güneşin gün içindeki hareketine göre saptanmıştır. Kuzey-güney aksı üzerinde etkin konumlanma sayesinde, kış ya da yaz, her mevsim için, ısı değerlerinin enerji tasarrufuna pozitif etkisi ile birlikte iç mekanlarda gün ışığından optimum yarar sağlanmaktadır.

İki binanin paralel cepheleri arasında doğal olarak elde edilen geçiş mekanı, mahalle bağlantı ağının ayrılmaz bir parçasını oluşturan, yarı korunaklı, bir kamusal alan olarak planlanmıştır; bu pasaj çevrede yer alan konutların da yararlandığı, 20 metre genişliğindeki yaya bağlantısını üretmektedir. Kot farkı olan iki yolu bağlayan bu alanda yer alan küçük alışveriş, kafeler, dinlenme ve buluşma noktaları sadece direkt bina kullanıcıları için değil, aynı zamanda çevrede yaşayanlar için de kullanıma açıktır.

Balkon ve terasların yanısıra, her bina doğal havalandırılan ve optimum gün ışığı alan, açık çatıları olan yüksek atriumlara sahiptir. Bu avlular zemin katlarda, karşılama, buluşma ve dinlenme alanları olarak hizmet vermektedir. Pegasus ofisinin üzeri, konutların spor salonu ve spa gibi ortak alanlarını barındıran katın bir uzantısı olarak, çatı bahçesi şeklinde tasarlanmıştır. Sadeliğiyle farkedilen kompleksinin cazibe noktalarından biri de, yaya geçiş alanında yer alan, saydam açıklıklardan izlenebilen, " simülasyon alanı" dır; bodrum katta yer alan, üzerinde cam açıklıkları olan bu mekan, binada yerleşik havayolları markası ile samimi bir ilişki kurulmasını ve havacılık konusuna dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Mevcut çevresi ile görünürlük ve etkileşim tercihi ile yapı, kavramsal olarak geçirgen ve şeffaf bir çalışma alanıdır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Esas Gayrimenkul
Ana Yüklenici: EAG Turizm & İnşaat
Statik Projesi: Denge Mühendislik
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Öneren Proje ve Mühendislik
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 10.308 m2
Toplam İnşaat Alanı: 55.359 m2

Pin It
Mimar

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu

Murat Cengiz

Çağrı Akay

Seray Öztürk

Gökhan Çatıkkaş

Kaan Keleş

Selçuk Güllü

Aybala Öz

Ayşe Sevig

Mine Alsinevi

Melis Selis