Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pangaltı'da Butik Otel

İstanbul Pangaltı'da bulunan otel Manço Mimarlık tarafından tasarlandı.

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yıkılan metruk bir ticaret binası yerine yapılacak olan proje 32 odalı bir butik otel olarak tasarlanmıştır.

Yakın çevrede sayısı gittikçe artan küçük-orta ölçekli kent otellerinden ayrışmak adına yapının içinde bulunduğu kentsel bağlamı yansıtan güçlü bir mimari kimliği olması hedeflenmiştir. Projenin konumu, geçirmekte olduğu soylulaşma sürecine rağmen halen oto tamir atölyelerinin halen ağırlıkta olduğu Dolapdere Caddesi üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla doku ve renk bakımından otomotiv sektörüne gönderme yapan cephe ve iç mekân malzemeleri seçilmiştir.

Gerek tamir atölyelerinde sıkça kullanılması, gerekse de dokusunun otomobil gövdelerindeki havalandırma ızgaralarını andırması nedeniyle cephede ağırlıklı olarak genleştirilmiş metal paneller yeğlenmiştir. Komşu parselde yer alan parktaki bitkilerin zamanla girintili yan cephe yüzeyini sararak yapıyı süslemesi amaçlanmıştır.

Ön ve arka pencereler önündeki katlanır panjurlar ile odalardaki misafirlerin arzuladıkları gölge ve mahremiyeti yakalamaları sağlanmıştır. Bunların farklı oranlarda açılmaları ile cephede rastlantısal bir 3 boyutlu doku oluşacağı öngörülmüştür.

Genellikle kısa süreli konaklanacak bir tesis olmasından dolayı mimarinin baskın rengi olarak “taksi sarısı” seçilmiştir. Sarının cephedeki metal doku ile zıtlık oluşturması ve otelin dikkat çekici kurumsal kimliğini desteklemesi hedeflenmiştir.

İlhamını otomotiv sektöründen alan ürün, malzeme ve grafik uygulamalar ile özellikle genç turist ve iş insanlarını çekecek esprili ve çarpıcı bir iç mimari tasarım ortaya konulmuştur.

Yapının enerji ve su tasarrufu sağlayan çözümleri ile LEED ve Yeşil Yıldız yeşil bina belgelerini alması amaçlanmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Ciner Proje
Ana Yüklenici: Ciner Proje
Proje Yöneticisi: Bortaş İnşaat ve Proje Yönetimi
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: Arke Mühendislik
Elektrik Projesi: Erke Tasarım
Tesisat Projesi: Arke Mühendislik
Akustik Projesi: Türker Talayman
Mimari Mesleki Kontrollük: Manço Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 153 m², 153 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,844 m², 1,259 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Manço

Zühtü Usta
Yardımcı Mimar(lar)
Zeynep Ceren Erdinç