+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İlgili Projeler

The Marmara Taksim Yenileme Projesi

The Marmara Taksim 25. yılı sebebi ile Wilson Associates tasarımı ile tamamen yenilendi. 2011 yılında başlayan ve 2016'da tamamlanan yenileme projesi için 45 milyon dolar harcandı.

Wilson Associates projeyi şöyle anlatıyor:

Otelin, Türk kültür ve sanatından ilham alan dönüşümü geçmişe büyük saygı gösteriyor ancak aynı zamanda gelecek, teknoloji ve trendlere dair heyecan da besliyor. Renk paleti Osmanlı kaftanlarının canlı renklerinden esinlenirken birçok farklı duygu hissettirmesi amaçlanıyor: kırmızı ile tutku, mavi ile dinginlik, yeşil ile haysiyet… Cesaret duygusu ise yapıya kendini zengin taşlar ve doğal ahşap ile bağlıyor.

Otelin havasını, konukların lobiye adımını atması ile karşılaştıkları semazen-tarzı bir avize belirliyor. Bir zamanlar duygusuz olan bu mekana enerji veren avizenin canlandırıcı gücü ve olasılıklar hissi aslında bu yenileme projesinin her metrekaresine yayılıyor.  

Yıllar boyunca samimi olmayan yalıtılmış ve iki ayrı birim olarak işlev gören mekanlar olan lobi ve lounge kısmı arasındaki duvarları yıkıldı. Böylelikle daha sınırsız bir lounge deneyimi sunarken lobiyi sosyalleşme merkezine dönüştürüldü. Konuklar, bu alandaki mobilyaların sağladığı lüks ile sarmalansın ve muhabbetin mahremiyeti ile rahatlasın diye bilinçli olarak gereğinden büyük seçildi.

Flying Carpet Suite (Uçan Halı Süiti) tasarımında kuşların bakışı, biçimi ve hareketlerinden ilham alındı. Örneğin deri yaması olarak tasarlanan yatak somyası kuşun gökyüzünden yeryüzüne bakışından ilham alıyor. The Bosphorus Suite (Boğaz Suiti) ise Boğaz sularının akışını andıran mobilyalar ile tefriş edildi.

Genel olarak bu yenileme projesi, orijinal tasarımın büyüsü ve zenginliğini yeniden canlandırırken modernite ve tarihi bir araya getiriyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beyoğlu
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İnşaat Bitiş Yılı: 2016

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Joanne Yong

Rocio Sibony

David Dorfman