Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Point Bornova Teklif

İzmir Bornova’da yer alan, 30.500 metrekarelik alan üzerinde 190.000 metrekare inşaat alanı olan proje, Ocado mimarlığın uluslararası davetli yarışma olarak katıldığı bir projedir.

Proje bölgesi ve çevresi nüfus açısından kalabalık ve yaya ve araç sirkülasyonu çok yoğun olan bir alanda yer almaktadır. Bulunduğu cadde üzerinde İzmir’in Şehirlerarası otogarı bulunmaktadır. Çevresinde bulunan diğer yapılardan biri de çimento fabrikasıdır. Bulunduğu konum itibariyle, yerleşim ve yönelimin; çevre ile olan ilişkileri, oldukça önemlidir. Yoğun sirkülasyonun bulunduğu bu bölgede ana caddeden uzaklaşan bir nefes alma alanı yaratmak projenin çıkış noktası olmuştur. Bu sebeple binanın girişi otogara ve fabrikaya arkasını dönecek şekilde iç kısımdan verilerek, bu noktada geniş bir meydan yaratılmış, bu sayede bölgede özellikle ihtiyaç duyulan kamusal alan ve yeşil alan ile desteklenen bir giriş yaratılmıştır. Giriş kısmından da kütlenin kırılması ile ortaya çıkan geniş saçakla da AVM kısmı girişine yönelim sağlanarak, meydandan iç mekana akıcı bir şekilde geçiş sağlanmıştır.

İç – Dış kurgusunun güçlendirilmesi anlamında ana kütle, kütle yönelimini belirleyici aksların olduğu hatlarda kırılmaya uğrayarak; içte kiosk ve oturma alanlarını, dışta ise terasları oluşturmuştur. AVM üst örtüsü sirkülasyon aksları boyunca açık bırakılarak ; bölgenin ihtiyacı olan açık kamusal alanın AVM’nin içine de taşınarak sürekli hale getirilmesi sağlanmıştır.

Dış cephe cam kırıkları kurgusundan çıkılarak tasarlanmaya başlanmış ve belli kısımlarda bu bölümler boşaltılarak, iç mekâna ışık girişleri sağlanmıştır.

Konut ve AVM projesi olarak tasarlanan yapı tamamen içe dönük ama açık bir AVM kurgusu üzerinden tasarlanmıştır.

Konut bloklarında ise; denize yönelim vurgusu üzerinden tüm dairelerin deniz görmesi sağlanarak, dairelere geniş teraslar oluşturulmuştur.

Künye
Proje Yeri: Bornova, İzmir
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Kavuklar İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2011, 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 30.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 190.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır

Ayfer Güleç

Selen AK

Kamil KAPLAN