İlgili Projeler

Pop Up Park İstanbul

5-15 Ekim tarihleri arasında Beşiktaş Barbaros meydanında kurulan Pop Up Park, Cross Change ve SpaceCrafters tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Etki odaklı tasarım stüdyosu Cross Change (TR) ve mimarlık firması SpaceCrafters (NL) tarafından tasarlanan ve Hollanda’nın yaratıcı endüstriler fonu Creative Industries Funds NL tarafından desteklenen 1,5 yıllık “Bir Üretim Aracı Olarak Gelenek” projesinin ikinci fazı olan “Pop Up Park İstanbul”, kamusal alanda karşımıza çıkan çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmeyi hedefliyor.

Beşiktaş’ın en işlek meydanlarından birinde, şehir sakinlerinin bir sonraki otobüsü, vapurdan inen arkadaşını beklerken keyifle duraklayabileceği, meydanı keşfedebileceği ve çeşit çeşit aromatik bitkiler eşliğinde dinlenebileceği bir alan olarak tasarlanan Pop Up Park İstanbul, her gün meydandan geçen yüzbinlerce İstanbullunun hizmetine sunuldu. 

Pop Up Park İstanbul, modern şehirlerdeki kamusal alanların nasıl çok işlevli tasarlanabileceği ve farklı şekillerde kullanılabileceği sorusuna cevap bulmayı amaçlayan; deneysel bir tasarım ve uygulama projesi olarak hayata geçti.

Tekerlekli mobilyaların farklı kompozisyonlarla alternatif kullanım alanları yaratabildiği çok işlevli bir park önermesi olan park ilhamını, Türk kültürünün uzun yıllardır bir parçası olan, keyifle sosyalleştiğimiz çay bahçelerinden alıyor. Şehrin hızla değişen kullanıcı kitlesi ve ihtiyaçlarına, çok işlevli, mobil, özelleştirilebilir yapısı ile keyifli bir duraklama alanı sunmayı hedefliyor. Proje, kültürümüze “şifa vererek” giren ve daha sonra “sosyal bir buluşturucu”ya evrilen çayı, beraber çay içme geleneğini, Beşiktaş Belediyesi desteği ile yeniden kamusal alanın merkezi buluşma alanı olarak geri getiriyor. 

Parkı oluşturan oturma, aydınlatma, masa elementlerinin tamamının tekerlekli oluşu, kullanıcının ister yalnız, ister pandeminin getirdiği sosyal mesafe kurallarına riayet ederek tasarlanmış oturma elemanları sayesinde arkadaşları ile beraber vakit geçirebileceği, ister bir çember halinde, ıhlamur ağaçlarının altında etkinlik yapabileceği esneklikte farklı kullanım şekillerine olanak sağlar. Tüm oturma ve aydınlatma elemanları aynı zamanda birer tekerlekli çay bahçesidir. Her birinde bir bardak sıcak suyunuza bir dal koparıp atarak içebileceğiniz 9 farklı tıbbi aromatik bitki ekilmiştir. Adaçayından biberiyeye, ıtırdan limon otu melisaya uzanan çay bitkilerine ek, çayını şekerli sevenler de düşünülerek ekilen şeker otu ile paketlere sıkışmamış doğanın bereketi şehir sakinlerine hatırlatılmak istenmiştir. Aydınlatma elemanları, güneş panelleri kullanılarak tasarlanmış yeşil enerjili birer hareketli sokak aydınlatmasıdır, meydanın akşam müdavimlerine güvenli, sıcak bir oturma alanı sağlar.

15 Ekim 2020 tarihine kadar açık kalan Pop Up Park İstanbul, kurulduğu Beşiktaş Barbaros Parkı’nda arkadaşları ile buluşmak isteyen, vapuru beklerken soluklanmaya ihtiyacı olan, pandeminin yarattığı sosyal yorgunluğu güveli bir alanda, ıhlamur ağaçları altında dindirmek isteyen, Beşiktaş’a yolu düşen şehir sakinlerini ağırladı.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beşiktaş
Proje Tipi: Park
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
Mimari Proje Ekibi: Jurgen Ten Hoeve
İşveren: Creative Industries Fund NL
Proje Yöneticisi: Tuğçe Akbulut
Grafik Tasarım: Tolgahan Akbulut
Fotoğraf: Mail Murad
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2020
İnşaat Başlangıç Yılı: 2020
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Toplam İnşaat Alanı: 100 m2

Pin It
Mimar

Jurgen Ten Hoeve

Tuğçe Akbulut