Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Portakal Konut Kulesi

Portakal Konut Sitesi projesi, Çankaya’da Portakal Çiçeği Vadisi’nde, Ankara’nın ilk yüksek konut blokunun hemen yanındaki 6.000 m2’lik bir parselde yer alıyor.

Arazinin, güney ve batısı kentsel sokaklar ile sınırlanmış durumda. Ankara manzarasına hakim olan kuzey cephesi ise, Kentsel Yeşil Alana bitişik. Kule, Ankara manzarasına "yeşil bir park" perspektifinden bakıyor. Yapı hem şehir "merkezinde", hem de "park içinde" yer alıyor.

Toplam 40.000 m2 inşaat alanı ve 111 konut içeren kule, form olarak şehir manzarasına yönleniyor. Aerodinamik elips form, aynı zamanda binanın rüzgar yükünü azaltıyor. Konutların tamamı manzaraya hakim. Alt bölümdeki geniş "taban" (scole), kulenin alçak yapılaşmış yakın çevresi ile bağlantısını sağlıyor. Bu "taban", giriş holü, sosyal mekanlar, yüzme havuzu, fitness salonları, teknik mahaller, servis mekanları, otopark, vb. ortak kullanımları içeriyor. "Socle"un çatısı "yeşil bahçe" olarak tasarlandı. Kulenin lineer ağır kütlesi, bu bahçede açtığı delikten en alt kota kadar iniyor. Kulenin gövdesini üç taraftan saran bu U şeklindeki "yırtık", zemin katın altındaki mahallelere "doğal ışık / havalanma" sağlıyor. Giriş Holü şeffaf yapısı ile, zemin katından itibaren Ankara manzarasına hakimiyeti vurguluyor.

Tepe kitlesi, 32. kattaki Teras/Bahçenin üzerinde yükselen, çelik ve camdan oluşan bir struktür. Arkaya doğru kavisli uzanan cam çatı, hem gökyüzüne ve manzaraya açılmakta, hem de rüzgarın üzerinden kayıp gitmesini kolaylaştırıyor. Konut planları "esnek" olarak tasarlandı. Konutu uzunlamasına bölen lineer ıslak hacim bandı, gece ve gündüz bölümlerini ayıran bir eleman olarak düşünüldü. Konut planları "açık plan" olarak tasarlanmış olup, iç bölmeler kullanım gereksinimlerine göre eklenip kaldırılabiliyor. Bu durumda, her konut "duvarsız tek mekandan" 3-4 odaya kadar düzenlenebiliyor.

Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İnşaat Bitiş Yılı: 2010

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Teber Yener

Ferhan Teber