Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Gebze'de 1990ların sonlarında başladığı Anadolu Sağlık Köyü yatırımı ilk aşamada yapılan hastane binası, ikinci aşamada yapılan kemik iliği merkezi ve hasta yakınları konaklama binasının ardından, üniversiteyle devam etti.

Üniversite, Türkiye'nin engelsiz, "yeşil" sağlık bilimleri üniversitesi olma iddiasını taşıyor. Proje, pek çok "ilk"i barındırıyor. Öğrencilerin yoğun eğitim ve araştırma nedeniyle yaşamlarının büyük bir bölümünü kampüste geçirecekleri düşüncesiyle, üniversite, küçük ölçekli bir kent planı niteliğinde tasarlandı. Belli çekim noktaları bilinçli bir biçimde yerleştirildi; öğrencilerin yaşamlarına renk katacak, bölümler arası etkileşimi artıracak toplanma alanları düşünüldü. Mimari tasarım, öğrencilerde merak uyandırmak, onları araştırmaya yöneltmek ve sürekli ilerlemeye destek vermek üzere kurgulandı. "Araştırma"nın prestijli ve desteklenen bir etkinlik olduğunu vurgulamak üzere araştırma laboratuvarlarının bir bölümü, özellikle dışarıdan görünebilecek şekilde bina uçlarına yerleştirildi. Yürüyüş yollarından kolayca izlenebilecek olan bu laboratuarlar, günışığı aldıkları için, günlerinin uzun bir bölümünü içeride geçiren araştırmacılar için de verimli bir çalışma ortamı sağlayacak.

Üniversite meydanında, saygın tıp ödülleri kazanmış tıp insanlarının heykelleri yer alıyor. Heykeller, yansıtıcı çok parlak metalden düşünüldü. Öğrencilerin bu heykellerde kendi yansımalarını görmeleri amaçlanıyor. Böylece, ödüllü tıp insanları, öğrencilere, araştırma ve çalışma motivasyonu aşılayacak. Korunan mevcut çamlık alanda, modern bir saat kulesi yer alıyor. Yanında, insan boyunda bir satranç alanı düzenleniyor. Böylece, yoğun etkileşimden uzaklaşmak isteyenler için de doğal bir ortamda, sakin bir beyin oyunu teşvik ediliyor. Üniversitedeki yaya yollarının düğüm noktalarına da sanat nesneleri yerleştirildi. Bu sanat nesnelerinin hareketli olması ve öğrencilerin geçerken dokunarak, oynayarak, hareketli nesneleri her gün bambaşka biçimlere sokmaları amaçlanıyor.

Künye
Proje Yeri: Gebze, Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Üniversite Kampüsü
İşveren: Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Sağlık Tesisleri İktisadi İşletmesi
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Proje Yöneticisi: Seda Bilir
Statik Projesi: Balkar Mühendislik
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Enmar Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2013, 188,601 m²
Arsa Alanı: 188,601 m²
Toplam İnşaat Alanı: 26,950 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayşe Hayzuran Hasol

Doğan Hasol

Ayşe Hasol Erktin

Seda Bilir