+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Taraklı Kent Meydanı

KOOP Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Taraklı’nın (ya da reklamlarda bilinen adıyla Mümkünlü) merkezindeki park çeşitli dönemlerde eklenen beton duvarlar, belli bir plana uyulmadan inşa edilen çay ocağı ve lokanta gibi eklerle tarihi dokuya uygun olmayan bir alan haline gelmişti. Citta Slow ve Tarihi Kentler Birliği gibi ağlara dâhil olan Taraklı’da gelecek turistleri karşılayacak daha iyi çehreye sahip bir kent parkına gerek duyulmaktaydı.

Tasarım sürecinde meydanın bir ‘açıklık’ olarak ele alınması, tarihi çevreden referanslar alınması ve doğal eğimlerin parkın kademelenmesinde önemli bir rol oynaması düşünüldü. Ziyaretçilerin ve bölge halkının buluşabileceği ortak bir platform işlevi yüklenebilecek meydanın çevre yollar, tarihi yapılar ve çarşı ile ilişkisinde ‘geçirgenlik’ ve ‘ulaşılabilirlik’ ön planda tutuldu. Bu amaçla parkın uç kotları arasında oluşturulan basamaklar ve rampalar ile sakin geçişler sağlandı. Öngörü olarak bu alanlarda günlük sosyal aktivitelerin turistik aktiviteler ile iç içe geçebileceği böylelikle farklı kullanıcılar için farklı deneyimlerin yaşanabileceği hayal edildi.

Kent parkı ziyaretçilerin kentin tarihi ile ilgili bilgi edinebileceği, kent sakinlerinin ise kentsel hafızalarını tazeleyebileceği bir meydana dönüştü. Park alanı 1950’lere kadar Taraklı çarşısının bir parçasıydı. Günümüzde yıkılmış olan dükkânların plan izdüşümleri sert zemin üzerinde malzeme farkı ile çizgisel olarak gösterildi. Tarihi yapı izlerini gösteren granit döşeme üzerinde tam da o noktada bulunan esnafın/dükkânın -‘Nalbant Hayri, Solakzade Fırını’ gibi - adları kazındı. Bunun yanında park, çeşitli noktalarda bilgi duvarları ve görsellerle desteklendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Taraklı, Adapazarı (Sakarya)
Proje Tipi: Meydan
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Ana Yüklenici: Surtaş Maden İnşaat
Aydınlatma Projesi: Vuku Design, Yeliz Dilaver, Seda Sezen
Mimari Mesleki Kontrollük: Özlem Öztürk, İbrahim Akdoğan
Şantiye Yöneticisi: Murat Temiz
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 3350 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yusuf Burak Dolu

Ufuk Pehlivan

Bora Akın