Other Works
Similiar Projects

The House Residence Bomonti

Piramit Mimarlık tarafından tasarlanan, 2012 yılında yapılan davetli yarışma sonucu 1. ödül alan projenin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İstanbul’daki Bomonti bölgesi, bitişik nizam konut ve ızgara planlı sokak dokusuna sahip olmasına rağmen, özellikle Beşiktaş-Kağıthane tünelinin açılması ile bölgenin doğusunda tünel çıkışına yakın kısımlarda son yıllarda yüksek yapılar yapılmaya başlandı. The House Residence Bomonti, konumu gereği ile bu iki karakteristik bölge arasında kalan, her iki dokuyla da ilişki kuran bir yapı.

Yapının batı yönünden bakıldığında yataylığı vurgulaması, mevcut konut yapılarında görüldüğü gibi geniş açıklıklı pencerelerin izlerini taşıması ve bu sayede yöneldiği dokunun sürekliliğini sağlamak hedeflenmiştir. Tamamen ateş tuğlası ile örülen bu cephede düzenli aralıklarla aynı boyutta açılan pencereler yapıya güçlü ama aynı zamanda alışılageldik sıcak bir karakter kazandırmaktadır. Doğu yönünden, yani Bomonti’den bakıldığında ise alüminyum ve cam ağırlıklı yapı malzemeleri ile kaplı parçalı formlar ile bu yeni dokuyla görsel bir ilişki kurulması amaçlanmıştır.

Çevresinden duvarlarla koparılmış kapalı bir site yaklaşımı yerine, serbest dolaşıma izin veren zemin kotundaki meydanı sayesinde yapı çevresi ile fiziksel ve görsel ilişki kurar. Yapının zemin katında oluşturulan ticari birimler de bu ilişkiyi zenginleştirir. 

51 oda kapasiteli ve 155 daireli otel ve rezidanstan oluşan 32.000 m2’lik karma projede, rezidans katlarının, otel ulaşım ve fonksiyonlarından tamamen ayrışmış olmasına karşın, rezidans ünitelerinin otelin tüm olanaklarından yararlanmasını sağlayan fonksiyonel ilişki sağlanmıştır. Rezidans lounge alanı, spor salonu, kapalı yüzme havuzu gibi fonksiyonlar ile sakinlerinin tüm yapı alanlarını değerlendirmesi ve birbirleri ile sosyalleşmesine imkân yaratılmıştır.

The House Residence LEED GOLD sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Şişli
Project Type: Apartment, Hotel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konut, Konaklama
Employer: Yenigün İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Optimum Elektrik, Hyland Edgar Driver, Spiga Peyzaj Proje Danışmanlık
Interior Architecture: Conran and Partners
Structural Project: Balkar Mühendislik
Mechanical Project: Vermeks Mühendislik
Akustik Projesi: MEA-akustik
Yangın Tahliye Projesi: YAN-MA-DAN Ltd
Photography: Yercekim Mimari Fotograf
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 32,000 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mehmet Toydemir