+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Doğtaş İSMOB Fuar Standı Tasarımı

Doğtaş ziyaretçilerine tasarımı ve ürün koleksiyonlarını odak alan bir deneyim kurgulayan I-AM, Doğtaş’ın yeni koleksiyonlarının tanıtılacağı stand içerisinde her koleksiyonun kendi içinde kurgulandığı kesitler tasarladı.

Tasarımda  bulunan her kesitte bir koleksiyon yer alıyor. İç mekanlarda tavan, duvar ve zemin malzemelerinin, koleksiyonlara özel ve diğerinden farklı olarak uygulandığı bu kesitlerin parçalı karakterleri kabuk tasarımına da yansıtılıyor. 

“Yaşamdan kesitler sunma” fikriyle yola çıkılan tasarım kurgusunun kabuk tasarımında şehir silueti kullanıldı. Bu siluet yaratılırken daha hareketli bir kurgu oluşturmak ve yapının izin verdiği yükseklik kısıtlamasına bağlı kalmak için kesitlerin çatıları kendi içlerinde kırılarak dinamik bir form elde edildi.

Tasarımın ve ustalık duygusunun yansıtıldığı standın kalbini ve giriş alanını oluşturan atölye alanı bu siluet içerisine yerleştirilmiş bir ev formunda oluşturuldu. Aynı zamanda etkinlik alanı olarak kullanılan ve giriş alanında yer alarak standın odak noktası haline getirilen atölye alanının üst katı ise cafe ve toplantı alanı olarak değerlendirildi. Doğtaş’ın “Dokun çünkü dokunmak güzel” sloganından hareketle, kabuk formu, dokunma isteği uyandıran, üç boyutlu formu ve mat dokusuyla öne çıkan bir malzemeyle kaplandı. Tasarım, kesitler arasındaki ara geçişlerde, kabuk formundaki aralıklarda ve giriş alanlarında bitki ve peyzaj öğeleriyle tamamlanarak sıcak bir ortam oluşturulması sağlandı.

Map
Details
Project Location: Büyükçekmece, İstanbul
Project Type: Stall Design
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Dogtaş Mobilya
Ana Yüklenici: Etap Reklam, I-AM
Projcet Manager: Emre Kuzlu, Ertuğrul Yurdakul, Deniz Tuncer
Structural Project: Etap Reklam
Electrical Project: Etap Reklam
Çelik Projesi: Gürkan Demirer
Photography: İbrahim Özbunar
Architectural Supervision: I-AM
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 900 m2
Total Construction Area: 900 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ertuğrul Yurdakul

Pınar Bilgin Unlu

Gülden Ardıç

Yasmin Koca

Babür Sağlam

İlknur Demirlenk

Gözde Yılmaz

Deniz Tuncer