+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

G Evi

G Evi, Karaburun’da bir yüzünü simgesel olarak dağlara, bir yüzünü denize yaslayan alanda tasarlanmış bir projedir.

Arsanın konumu, boyutu, ve imar durumu dış konturu belirlemiş, bu belirlenen ve imal edilen kontür üzerine yeniden tasarlanmıştır. Alanın sırtını döndüğü dağlar ile yüzünü döndüğü deniz tarafında yükselen beden duvarlarının geçirgenliği, yönlemine parallel olarak deniz tarafına doğru arttırılmıştır.

Yerel olma, oraya ait olma durumu ‘Karaburun’ taşı ile var olması istenmiştir. Taş hem yapıda hem de dış duvalarlarda yapıyı tamamen sarmıştır. Bunun yanı sıra Dağlar ve Deniz arasındaki bağı, yapının ön cephesinde masif ahşap strüktür ile bağlamsal olarak dağlar ve denizi bağlayan, fonksiyonel olarak havuz ve deniz vistasının dışarıdan ilk girişte kullanıcıların yönendirmesi sağlayacak şekilde kurgulanmıştır. Bu masif ahşap strüktür çatıyı da sararak iki beden duvarı arasındaki kütleyi sarması sağlanmıştır. Böylece taş ile masif ahşaf strüktür birbirine entegre olmuştur. Bu durum ayrıca yapının üst katında bulunan yatak odalarda hem kat yüksekliği sağlanmış hem de ara kullanım alanları (kütüphane, okuma alanı, jakuzi vb) oluşturulmuştur.

Plan tiplojisi üst katlar yatak odaları, alt kat salon, açık mutfak ve ek bir  yatak odası, bodrum kat ise sauna,sinema salonu ve ek fonksiyonlarla teknik hacimleri barındırmaktadır.

Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Günil İnşaat
Proje Yöneticisi: Ayhan Öçkaç
Statik Projesi: CS Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 350 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Şahin

Cengiz Gültek