Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

300 Yataklı Duhok Genel - Acil Hastanesi

MTK Mimarlık-Danışmanlık

Irak'ın Duhok kentinin batısında, 56 dönümlük bir alanda yer alacak kompleks, başta Genel Hastane Binası olmak üzere, 6 farklı binadan oluşuyor. Hastane binası bodrum ve zemin katlar üzerinde 4 yatak katı olmak üzere batıdan 7 katlı, diğer tüm cephelerde ise 6 katlı olarak algılanmaktadır. Yatak katlarındaki oda sayısı, ön tasarım aşamasındaki önemli bir unsur olmuştur. Farklı kurgularda, 50 odalı bir yatak katının, personel dolaşımının ayrımında ve kısa dolaşım döngüleri oluşturmada en iyi sonucu verdiği görülmüştür. Ayakta hasta ve ziyaretçi alanlarının, yatan hasta ve personel dolaşımıyla çakışmamasına dikkat edilmiştir.

Tüm bölümler, kendi hemşire bankosu tarafından kontrol edilebilecek ve özel giriş-çıkışı ve dolaşımı ile bağımsız olarak kurgulanmıştır. Bu noktadaki ana fikir, personel ve ekipman kullanımında verimlilik sağlayan yoğun bir yerleşim planıdır.

Projede ayrıca gelecekte yapılabilecek bir eklenti planlaması da ön görülmüştür. Ek bina, kuzeyde yer alarak tüm bölümlerin büyümesine olanak sağlamaktadır.

Künye
Proje Yeri: Duhok, Irak
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
İşveren: VINS Construction
Ana Yüklenici: VINS Construction
Proje Yöneticisi: Sezin Arkun
Statik Projesi: ATABAR Mühendislik
Mekanik Projesi: ATABAR Mühendislik
Elektrik Projesi: ATABAR Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
Arsa Alanı: 56,465 m2
Toplam İnşaat Alanı: 56,200 m2

Pin It
Mimar

M.Turhan Kayasü

Mert Kayasü

Sezin Arkun

Mevsim Okyay

Tuğçe Ergelen

Elif Eda Uzunoğulları