+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Alyapark Apartmanı

İstanbul’un Pendik ilçesinde E5/D100 anayoluna yakın bir arsa için projelendirilmiş olan yapı yönlenmesini deniz manzarasına veya güneye doğru yapar.

Tüm dairelerin tüm odaları manzara ve güneşi görürken merdivenler, asansörler ve koridorlar gibi servis veren hacimler arka kuzey cepheye yerleşir. Böylece net bir ikilik ve zıtlık kurgulanır. Bu kurgu cephe diline de yansıyarak ön cephede dalgalı ve daha serbest bir geometriyle yaratılan balkonlara yol açar. Arka cephe ise daha masif ve düz geometrili kütlelerle bir avluya açılır. Bu arka avluda sosyal alan, havuz, çocuk parkı gibi peyzaj öğeleri yer alır.

Kesitte ise arsanın konumunun gerektirdiği ticari hacimler alt katlara yola komşu olacak şekilde yerleşir. Bu koyu gri renk cepheli ticari baza üzerine beyaz balkonlarıyla konut kütlesi çıkar. Bu cephe mavi camlı yatay giydirme cephesiyle Pendik marinasına, denize ve yelkenlilere gönderme yapar. Ahşap asmatavanlı balkon altlarının ve önerilmiş olan yine ahşap güneş kırıcıların inşa edilmemiş olması bu benzetmeyi zayıflatsa da serbest dalga geometrisi ile referans pekişir.

Bodrumlarda ise otopark, sığınak, depo, teknik hacim gibi alanlar yerleştirilmiştir. Tonoz çatılı son katta ise dubleks daireler yeralarak tasarım sonlandırılmıştır.

Map
Details
Project Location: Pendik, İstanbul
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Barış İnşaat
Ana Yüklenici: Barış İnşaat
Structural Project: Asko Yapı
Mechanical Project: MEC Proje
Electrical Project: TGM Elektrik
Photography: Büşra Yeltekin
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 3,990 m²
Total Construction Area: 22,540 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Vehbi İnan

Bahar Beyhan İnan

Hazal Özkan

Müge Ersöz Tuştaş

Rania Hosni

Kutay Çakmak