Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı (VIA Mimarlık), Caferağa Spor ve Kültür Merkezi Mimari Proje Yarışması

MİMARİ PROJE RAPORU

YERLEŞİM
Caferağa Spor Ve Kültür Merkezi Kadıköy'ün 3 önemli çekim bölgesinin ortasında yer almaktadır: Altıyol, Bahariye Caddesi ve Süreyya Operası'nın bulunduğu kültürel ağırlıklı bir aks, rıhtım ve çarşının bulunduğu ulaşım/dolaşım ağırlıklı bir bölge ve Moda, Rexx sineması gibi daha çok eğlence ve ticari bir merkez. Bu nedenle yapıya girişin sağlandığı 3 köşe bu 3 farklı kentsel karaktere göre şekillenir: Çarşı-rıhtımdan spor merkezine, Bahariye-Süreyya'dan kültür merkezine, Moda tarafından da kafe/kafeterya'ya ulaşılır.

İŞLEVLER
Program net bir şekilde 2'ye ayrılmaktadır: 1000 kişilik spor salonu, 250 kişilik gösteri salonu ve havuzdan oluşan büyük ölçekli ve süreli kullanımlı büyük mekanlar, diğer yanda da sağlık merkezi, sergi salonu ve işlikler gibi daha küçük ölçekli ve sürekli kullanılacak işlevler. Fazla güneş ışığı da gerektirmeyen bu büyük ölçekli işlevler Nailbey sokağından ulaşılacak şekilde daha çok yeraltında tutulurken, cadde ve sokakla ilişkisi devamlı olarak sağlanması gereken ve halka daha çok açılacak olan küçük ölçekli işlevler Sakız sokaktan girilen bir avlu etrafında zemin kotunda çözülmüşlerdir. Böylece sokak kotunda yaşayan bir kamusal avlu yaratılmıştır.

KATLANMIŞ DÖŞEMELER
Zemin kotunda hem dış hem de iç kamusal mekanların oluşumu da katlanmış döşeme/plaka stratejisiyle olur. Sakız sokağı kotunda bir zemin döşemesi yerleştirilir ve sokak tarafı direkt giriş sağlanacak şekilde düz bırakılır. Diğer 3 kenarsa baktıkları sokaklara doğru katlanarak açılırlar. Bu katlama sokaklara doğru açılan lobi, kafe, serge, sağlık merkezi, işlikler gibi mekanları yaratırken içeride de kamusal olarak kullanılabilecek peyzajlı bir avlu yaratır. Bu avlunun üzerinde bir revak/çatı/kanopi olarak da koşu pisti döner. Benzer şekilde alttaki büyük spor merkezinin tribünü ve gösteri salonunun oturakları da bodrum 1 döşemesinin katlanmasıyla oluşur. Yani bu döşeme katlama stratejisi hem bodrum, hem zemin hem de çatı plakalarına uygulanarak kamunun kullandığı eğimli yüzeyleri her 3 kotta da yaratır.

STRÜKTÜR
Sakız sokağı zemin kotu altına yerleştiren büyük hacimler olan spor salonu, gösteri salonu ve havuz strüktürün ana sınırlarını ve akslarını belirler. Büyük açıklıklara sahip olan gösteri ve spor salonlarının üzerleri serbest bırakılıp açık kamusal avlu olarak kullanılır. Zemin kottaki işlevler bu açıklıklar dışında serbest kalan kenar ve köşelere yerleştirilir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Spor Salonu
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Vehbi İnan

Bahar Beyhan İnan

Kutay Çakmak

Hazal Özkan

Rania Hosni

Mahmoud Louati