Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası

Doğan Tekeli ve Sami Sisa projeyi anlatıyor:

Antalya Havalimanı Terminal binası, havalimanının ilerki yıllarda, yılda 40 milyon yolcuya hizmet verebileceği düşünülerek, yeni terminallerin aşamalı bir şekilde nasıl yerleştirilebileceği araştırılarak yapılan 5 milyon yolcu kapasiteli ilk binasıdır.

Yarışma şartnamesinde gelen ve giden yolcuların yapıya mevcut yol kotundan bağlanmaları özellikle istenmekteydi. Bu bakımdan yapı içindeki yolcu, bagaj ve servis ulaşımının çözümlenmesi uzun araştırmalar gerektirmiş ve özgün sayılabilecek bir çözüme ulaşılmıştır.

Antalya Havalimanı turizm ağırlıklı bir havalimanı olduğundan, yeni terminal binasının günümüzün yeni birçok havalimanında olduğu gibi sadece iyi işleyen bir makina olmaktan öte bir mimari nitelik taşıması gerektiği düşünülmüştür. Yapının, Türkiye'nin çağdaş dünyadaki medeni düzeyi ile orantılı, olgun, gösterişe kaçmayan yalın bir yapı olması amaçlanmış, özellikle turistin ülkeye geliş ve gidişte ilk ve son izlenimlerinin oluşmasında, bu yapının olumlu etkisi ve hatırlatıcı nitelikleri bulunması istenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Devlet Hava Meydanları İşletmesi
Ana Yüklenici: Bayındır İnşaat
Uygulama Projesi: GMW MIMARLIK
Proje Başlangıç Yılı: 1991
Proje Bitiş Yılı: 1992
İnşaat Başlangıç Yılı: 1996
İnşaat Bitiş Yılı: 1998
Arsa Alanı: 150,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 60,000 m²

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli

Sami Sisa