Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Türkan Dereli İlköğretim Okulu

Sanayici bir aile tarafından hibe olarak yaptırılan 24 derslikli ilköğretim ve 20 derslikli lise binaları için Kocaeli’nde, Seka’ya ait bir arazi tahsis edilmiştir.

Yapı programı ilköğretim ve lise programlarının gerektirdiği özel derslikler, laboratuarlar, kütüphane ve idari mekanların yanı sıra, iki okula ayrı yemekhane ve bağımsız girişi olan bir spor salonuyla bir anaokulunu da içermektedir. Bu yoğun programa göre küçük olan arsada işlevin gereksinimlerini ve kapalı-açık alan dengesini sağlamak zorunluluğu kompakt bir tasarıma yönlendirmiş, kendi içinde bağımsız bir bütün olan anaokulunun ise ayrı bir blokta yer alması tercih edilmiştir.

Planlamada 3,60 m ve katları kullanılarak strüktürü zorlamadan esnek bir çözüm elde edilmiştir. Ayrı bloklarda çözümlenen, ilköğretim okulu ve liseyi, doğuda ikinci kattaki kütüphane ve batıdaki tek katlı yemekhane bloğu birleştirmektedir. Kuzeye kapalı orta avlu, ilköğretim öğrencileri için ayrılmış, lise öğrencilerine ise kompleksin güneyindeki açık alan tahsis edilmiştir. Derslikler, kuzey ve güney yönlerine yerleştirilmiş, dersliklerin açıldığı ortak sirkülasyon ve teneffüs alanlarının iç bahçelerle doğal ışık ve hava alması sağlanmıştır.

Genel olarak işletme ve bakım açısından dayanıklı malzemeler seçilmeye özen gösterilmiştir. Okul cepheleri sıcak bir görünüm sağlamasının yanı sıra ileride de ek bakım gerektirmeyecek cephe tuğlasıyla kaplanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: İlkokul
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Sinan Dereli
Statik Projesi: Eralko
Elektrik Projesi: Elpa Elektroteknik
Tesisat Projesi: Alpina
Proje Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2005
Toplam İnşaat Alanı: 9,000 m²

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli

Dilgün Saklar

Mehmet Emin Çakırkaya

Nedim Sisa
Yardımcı Mimar(lar)
Ayşe Nasır
Meltem Eryazıcı Özcan