Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TAV İstanbul Atatürk Havalimanı

GMW Mimarlık tarafından tasarlanan, İstanbul'un ilk havalimanı Atatürk Havalimanı'nın yapımına 1998 yılında başlandı ve ek tesisleri ile birlikte tüm inşaatı 2004 yılında tamamlandı.

GMW Mimarlık, projeyi anlatıyor:

306 milyon dolarlık Yeni Dış Hatlar Terminali İstanbul Atatürk Havalimanı’nda senelik 14 milyon yolcunun Türkiye’ ye girişini sağlamakta ve beraberindeki otoparkta 7,000 den fazla araca hizmet vermektedir. GMW’nin ödül kazanan tasarımında havalimanının her şeyden önce içerdiği fonksiyonları sade ve net bir şekilde ifade etmesi, açık şeffaf ve rahat hacimler sunması gerektiği mantığından yola çıkılmıştır. Seçilen modüler doğrusal form, gelecekteki değişikliklere ve genişlemelere olanak sağlayacak esnek ve uyumlu bir sistem oluşturmaktadır. Fast-track yapım süreci Ocak 1998 de başlamış ve terminal Ocak 2000 de hizmete açılmıştır.

İstanbul Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali’nin, 2000 yılı başlarında başarıyla tamamlanmasından kısa bir süre sonra, GMW yıllık kapasiteyi %30 arttırıp 20 milyon yolcunun üzerine çıkarmak amacıyla ek tesisler projesinde görevlendirildi. Ana terminal binası gibi üç katlı ve ana binayla tamamen bütünleşmiş olarak planlanmış olan büyütme projesi ile yeni check-in adaları, duty-free mağazaları, restoranlar ve CIP salonları oluşturulmuştur. Güney aprona açılan iskelenin lineer kütlesi toplam 770 metre uzunluğa ulaşmış ve beş yeni yolcu biniş kapısı eklenmiştir. Ek tesislerin inşaatı 2004’ün Mayıs ayında tamamlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Bakırköy
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: TAV Yap-İşlet-Devret Şirketi
Ana Yüklenici: TAV İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 1997
Proje Bitiş Yılı: 2001
İnşaat Başlangıç Yılı: 1998
İnşaat Bitiş Yılı: 2004
Toplam İnşaat Alanı: 450,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Evrenay Özveren

Chris Allwood

Pınar İlki Emekçi

Maurice Rosario

Selim Altunay

Hale İkizler

Oktar Yaylalı

Selmin Kahraman

Martin Holmes

Mine Pehlivan

Emre Kınıkoglu

Hülya Öner

Cenap Hakan Balcı

Esra Zeybekoğlu

Ahmet Elakdar

Simge Esin

Alpaslan Guler

Russel Jones

Baris Gulmus

Caglayan Sel

Erdal Kuzudisli

Richard Hoare

Francis d'Silva

Filiz Üçyürek

Aylin Oter Onder

Sibel Kan

Figen Akata

Nagme Sarioglu

İsmail Birateş

Robert Johnston