+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Ata Plaza

Proje İzmir’in Bayraklı ilçesinde Ankara caddesi üzerinde yer alan ATA PLAZA; Giriş katında 4 adet ticaret alanı ve toplamda 28 tane ofis olarak planlanmış.

Ocado Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Projenin tasarımında en önemli çıkış noktası; ofislerin cam bir kütle olmasına rağmen ofislerde çalışan insanların aynı zamanda açık alanlara da dahil olabilmesi isteğidir. Bu sebeple her ofise balkon eklemeleri yapılmıştır. Fakat ofis binası olması sebebiyle bu balkonların gizlenmesi ihtiyacından ve mekanik öğelerin de gizlenebilmesi anlamında da farklı bir tasarım ortaya çıkartılabilmesi amaçlanmıştır.

Bina köşe noktalarında konumlandırılan balkonların gizlenebilmesi amacıyla yatay lineer ve değişken uzunluklarda güneş kırıcılar planlanmıştır.

Bu sayede hem dış mekanla ilişkilenme sağlanmış hem de bu mekanlar cephe kurgusu içerisinde gizlenerek, estetik bir hale getirilmiştir. Aynı zamanda düzensiz uzunluklardaki güneş kırıcılara LED aydınlatmalar monte edilerek, binanın uzaktan algısına hareket getirmesi amaçlanmıştır.

Bu güneş kırıcılar, cam bir kütleyi saran sarmaşık kurgusuyla tüm binanın köşelerini sararak en üst kata kadar ulaşmaktadır.

Map
Details
Project Location: İzmir, Bayraklı
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Yılmazkoçlar Yapı
Ana Yüklenici: Yılmazkoçlar Yapı
Structural Project: Cüneyt Sözer
Mechanical Project: ÖGE Mühendislik
Electrical Project: Seren Mühendislik
Plumbing Project: ÖGE Mühendislik
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2011
Building Plot Area: 630 m²
Total Construction Area: 3,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Öznur Çakır
Contributing Architect(s)
Ayfer Güleç