+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İlgili Projeler

Nordex Türkiye Enerji A.Ş. Ofis Projesi

Kara Mimari Tasarım tarafından tasarlanan iç mekan projesi İstanbul'da Dünya Ticaret Merkezi'nde bulunuyor.

Nordex Enerji’nin Türkiye ofisi, dünya ticaret merkezinde EGS Business Park Bloklarında yer almaktadır. Ofis kullanımı için katın ¾ ü olan 780 m2 alan kullanılmaktadır

Personel sayısının zamanla artması öngörüldüğünden genel planlama eklemeler yapılabilecek şekilde kurgulanmış ve teknik alt yapı buna göre düzenlenmiştir. Bu sayede zaman içerisinde yapılan eklemeler sorunsuz olarak gerçekleştirilmiştir.

Genel planlamayı belirleyen diğer önemli bir faktör ise bölümler arasındaki koordinasyon ilişkileridir. Firmanın istekleri doğrultusunda oda sayıları ve hacimleri bu kurguya göre kat planına aplike edilerek yerleşimler oluşturulmuştur.

Mekanın yoğun kurgusu ve sirkülasyonu sebebiyle sade ama etkileyici malzemeler tercih edilmiştir. Zeminde ahşap ve karo halı yoğun olarak kullanılmış, renk seçimlerinde ise tavan-zemin-duvar düzlemlerinde ara bir katın olması ve tavan yüksekliklerinin çok fazla olmaması sebebiyle sıcak renkler seçilmiş mekan içerisinde sıkıcı bir çalışma ortamı efekti oluşmamasına gayret edilmiştir. Orta teşhir ve arşiv modülleri sayesinde de sirkülasyon alanları ile çalışma alanları arasında görsel bir bariyer sağlanmıştır.

Tüm mekandaki malzeme ve renk seçimleri firmanın kurumsal kimliğinden daha çok insanların çalışma konforları ve rahatlıkları öngörülerek yapılmıştır. Bu renklerin ortaya çıkması içinde gerekli hassas ölçülerde enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri oluşturulmuş mekanın her alanda net bir ferahlıkla algılanması amaç edinilmiştir.

Nordex Enerji için yapılan söz konusu ofisin tüm tasarım – kontrol ve uygulama işleri Kara Mimari Tasarım tarafından hassasiyetle kendi ekip ve partner firmaları ile birlikte gerçekleştirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bakırköy, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Nordex Enerji A.Ş.
Ana Yüklenici: Kara Mimari Tasarım
Mekanik Projesi: 4a Mekanik
Elektrik Projesi: Cevsa Elektrik
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 780 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kayhan Karaca

Şebnem Karaca