+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Chelyabinsk'te Alışveriş Merkezi

Proje arsasının güneyinde yaya ve taşıt yaklaşımını sağlayan ana cadde, kuzeyinde ise yeşil alanlar ve doğal bir göl bulunuyor.

Programın fazlalığı, buna karşılık gelecek yapının büyüklüğünden dolayı arkadaki gölün caddeden ve kullanımdan koparılmaması projede ana kriter olarak ele alınmış. Alışveriş merkezlerinde pek tercih edilmemesine rağmen proje tek bir kitle yerine ortasından yarılarak bir bahçe oluşturulmuş, gezinti alanları, cafeler, oyun alanları gibi fonksiyonlarla yaşantı zenginleşitilerek arkadaki göl ile bağlantı kurulmasına çalışılmış.

Yapının zemin katının otopark olarak planlanması, alışveriş ve diğer fonksiyonların üst katlara alınması, binanın ortasında oluşturulan kamuya terk edilmiş yeşil alanın alışveriş merkezinin işletmesinde çıkabilecek problemlerin önüne geçilmesini sağlamış, bunun için alışveriş merkezi katları köprülerle birbirine bağlanmış. Zemin kattaki otoparkın ikiye ayrılarak trafik akışının kesilmesi de bahçe altından geçen tünellerle çözülmüş.

Alışveriş merkezinde iki kitlenin yan taraflarının birinde bir market diğer kanadın da bir yapı market bulunuyor. Bahçe ile bölünmüş orta bölümünde ise 2. ve 3. katlarda mağazalar, 3. katında ise yemek, sinema ve eğlence kısımları yer almakta.

Zemin katta bulunan 72.170 m² otopark haricinde 165.490 m² kapalı alana sahip olan Alışveriş merkezinde 116. 720 m² kiralanabilir alan bulunuyor.

Künye
Proje Yeri: Chelyabinsk, Rusya
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
İşveren: Rodnik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 171.500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 165.490 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Berna Araz Arslan

Bora Tubay

Erhan Akça

Fatih Kaplanoğlu

Gözdem Üner Tubay

Haldun Akçakoca

Indrit Bleta

R. Faruk Şahin

Zeynep Yağmur