Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Doğubayazıt Özel Mediza Hastanesi

Timöz Mimarlık tarafından tasarlanan 100 yataklı hastanenin inşaatı 2016 yılında tamamlanmış.

Levent Timurhan, projeyi anlatıyor:

Hastanenin Proje görüşmesine geldiklerinde müteşebbis Doktorun son derece işine hakim ve heyecanlı olması, bölgeyi hiç bilmememize karşın, işi yapmak isteğimizde olumlu etkisi oldu. 

Hastane projelerindeki tecrübelerimizi, Projenin tüm safhalarında Sağlık Bakanlığının sürekli yenilenen yönetmelikleri, malum türlü şartnameler ve belediyelerin konut parsellerine göre hazırlanmış yönetmeliklerini, ilgili doktorlar, medikal gruplarla birlikte yoğun çalışarak ve yorumlarla projelendirmeyi tamamladık.

Yapının öngörülen tasarımı için; Mimarisinin özgün özenli olmasını hedefledik. Ne kadar başardık bilemiyorum, hiç değilse gına gelen alüminyum giydirme cephe tekrarlarından kaçındık. Esnek planlama, şeffaflık, doğal gün ışığı, optimal koşullar gözetildi.

Toplam 5000 m2, 100 yataklı Özel Hastanenin mimari metodolojisi:

Giriş Zemin Kat; Bölgenin anonim özelliği, hastaneye çok kalabalık gelinmesi şeklinde. Bu nedenle zemin kat geniş ferah aydınlık karşılama, bekleme salonu ve Acil servis olarak planlandı.

Asma Kat; Poliklinikler ve Başhekim. Hastaların genelinde, Başhekimin hastalara bakması ve ilgilenmesi arzusu hakim. Başhekim mutlaka görülüp konuşulması gereken Dr. oluyor.

2.Bodrum; Rontgen skopi, Rontgen, CT, MR, Mamografi, Kemik Densitometrisi, EEG, EMG, USG ve Müştemilat.

1.Bodrum; Ameliyathaneler ve servisleri, Yoğun bakım, Doğum servisi, Laboratuvar grubu, Sterilizasyon.

1.Kat,2.Kat,3.çatı Katı; Hasta Odaları, Engelli Odaları, Servisler.

Bu proje ile Doğubayazıt, Ağrı, Iğdır, Van, Kars, Aralık, Diyadin gibi farklı güzellikteki illerimizi ilçelerimizi, Ağrı dağını, farklı halkları, farklı değerlerini, birbirinden çok farklı dinleri, bütün farklılıklarına rağmen birbirlerine olan saygı ve uyumlarını, bin yıllık imparatorluk eserlerini, yine farklı kültürlerin binlerce yıllık eserlerini yerinde tanıma, inceleme fırsatını bulduk.

Maalesef işin ortaklarının birbirleriyle sonradan ortaya çıkan ciddi anlaşmazlıkları:

Bölgenin çok özel durumları, işçi usta taşeronların bölgenin ortamından oldukça etkilenmeleri, hem inşaatın fazlaca uzamasına, hem de inşaat kalitesinin düşmesine neden oldu. Ufak tefek eksikleri de hala tamamlanıyor.

Tasarım süreci ile inşaatın uygulama dönemlerinde, oldukça paylaşımcı bir projelendirme ve çok gecikmeli uygulama süreci geçirdik.

Tüm olumsuzluklara rağmen, yeni şeyler öğrendiğimiz planları akıcı bir proje.

Hastanenin teşhis ve tedavi kalitesi ise, yeni modern cihazlarıyla, özverili idealist doktorlarıyla yakın çevresine göre oldukça yüksek kalitede...

Doğubayazıt’a çevre İl ve İlçelere faydalı bir yapı oldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Doğubayazıt, Ağrı
Proje Tipi: Hastane / Poliklinik
Proje Tipi Grubu: Sağlık
Danışman: Sedat Çanakcı, Reha Benderlioğlu
Statik Projesi: Atilla Eser
Mekanik Projesi: Bahri Türkmen
Elektrik Projesi: Ersoy Dede
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 5,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Levent Timurhan
Yardımcı Mimar(lar)
Süheyla Karakaya