Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

OYAK Eryaman Konutları

Ankara Eryaman'da bulunan toplu konut projesinin yapımı 2015 yılında tamamlandı.

Ankara’nın planlı gelişme bölgesinde içinde yeralan Eryaman Konut Projesi (ETK), kullanıcıların barınma ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik olanaklarının geliştirilmesi temel düşüncesi ile birbirine eklemlenen iki ana avlu etrafında gelişen bir kurgu dahilinde planlanmıştır. Erişimi kolay, sosyal donatıları ve geçiş mekanları ile kullanıcılarına farklı olanaklar sunan bir yapı grubu olması hedeflenmiştir.

Aynı parsel üzerinde yer alan perakende ticaret merkezinin yaygın yerleşimi, ETK yerleşimine yoğunluk artışı olarak yansımıştır. Proje, bu kısıtlar içerisinde avlu-bahçeler etrafında konumlandırılan, farklı yükseklikteki blokların, yer yer bitişik nizamda bir araya getirilmesi ile kurgulanmıştır.

Araç trafiği arsa çeperinde çözümlenerek bloklar arasında mümkün olduğunca büyük yeşil alanlar elde edilmiştir. Yerleşke genelinde ele alınan “avlu-bahçe” kurgusunun sonucu olarak avlularda başlayan yeşil dokunun, blok hollerinde oluşturulan galerilerde sürekliliğin sağlanması kurgulanmıştır.

MuuM, projeyi anlatıyor:

Tünel kalıp sisteminin alışılageldik kısıtları, yapı kütlesinde oluşturulan boşluklar, geniş açıklıklar, konsollar şeklinde yenilikçi çözümler ile esnetilmiştir. Cephe düzenindeki tekrar etkisi ve ızgara kompozisyonun sürekliliği, kullanılan farklı malzeme, renk ve dolu-boş oranlarıyla monotonluktan sıyrılarak yapıların artistik bir dokuya bürünmesi sağlanmıştır.

Proje genelinde kat holleri, günlük hayattan, özel hayata geçiş mekanı olarak ele alınmıştır.* Tüm bloklarda kat holleri, cepheye açılmış, gün ışığı ile yaşayan mekanlar planlanmıştır. Kat hollerinde oluşturulan galeri boşlukları ile mekan zenginliğinin yanında komşuluk ilişkilerinin güçlenmesi kurgulanmıştır.

Projenin başında hedef olarak belirlenen bu kurgunun, yapı topluluğunun hayata geçirilmesi ile somut bir yaşam formuna dönüşmüştür. Kullanıcıların yapıların ana geçiş mekanlarının peyzajına aktif olarak katılmaları ve bu alanları komşuları ile bir araya geldikleri iletişim ortamları olarak kullandıklarını gözlemlenmektedir. Bu durum, projenin hedeflenenin ötesinde bir sonuca ulaştığını ve “yaşam odaklı çevreler” in oluştuğunu belgeler niteliktedir.

Proje, tasarım aşamasından uygulama aşamasına kadar BIM platformunda LOD 300 seviyesinde tamamlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Etimesgut, Ankara
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Oyak İnşaat
Ana Yüklenici: Oyak İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: YZR Peyzaj
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: Gürson Mühendislik
Elektrik Projesi: Gürson Mühendislik
Altyapı Projesi: YZR Peyzaj
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 93,785 m2
Toplam İnşaat Alanı: 31,835 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün

Hande Aydın Yarımbıyık

Yury Startsev

Eda Kevser Gür

Aycan İşcan

Osman Naskali

Okan Akben

Ersin Özdamar

Günay Çalışkan

Burak Sülünbaz