Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

SAP Türkiye Ofisi

MuuM'un tasarladığı, SAP Türkiye Ofisi, Ümraniye'deki Anel İş Merkezi'nde bulunuyor.

SAP Türkiye Ofisi, uluslararası markanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran, teknolojiye entegre olmuş, kullanıcı iletişimini üst düzeye taşıyan bir tasarım anlayışıyla kurgulandı. Anel İş Merkezi’nde konumlanan mevcut ofis, doğal ışıktan yararlanılan, ferah bir atmosferde ele alınan açık ofis alanlarının yanı sıra, eklenen alternatif çalışma, toplantı ve dinlenme alanları ile iş hayatının yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmak üzere planlanmış sosyal mekanlar barındırıyor.

Genel Müdür de dahil olmak üzere tüm yönetici alanları açık ofis şeklinde planlanarak, tasarımda markanın çağdaş ve demokratik çalışma kültürünü yansıtan şeffaf bir dil hedeflendi. İç mekan tasarımında, çalışan motivasyonunun ve konforunun en üst düzeyde tutulması amacıyla, işverenin tüm talepleri değerlendirildi ve ihtiyaçları tespit edilerek tek tek ele alındı. Eski yerleşimde de mevcut olan ancak verimsiz kullanılan mekanlar, alternatif ve yaşayan alanlar haline dönüştürüldü.

Ortak alanlarda çalışanların memnuniyetinin öncelikli tutulduğu canlı renkler, sıcak malzemeler ve peyzaj ile desteklenen yalın bir tasarım yaklaşımı tercih edilirken kurumun güncel marka kimliğinin de mekanla bütünleşmesi sağlandı.  Yoğun bir iş temposuna sahip olan çalışanların gün içerisinde stresten uzaklaşarak, motive olmaları için çok fonksiyonlu ortak alanlar tasarlanarak, manzaralı cephenin önüne boylu boyunca ahşap banko masa ve sandalyeler yerleştirildi. Orta alanda kahve köşesi ve hareketli banko masalarla bir toplanma alanı yaratıldı. Doğal ve sıcak malzeme kullanımıyla mekanın değişen karakteristiği, mevcut yapay bitkiler atılıp doğal bitkilere yer verilerek yapılan iç peyzajla desteklendi. Böylelikle özel günlerde yapılan ofis içi kutlamalar ve kahve molaları için sıcak ve kullanışlı bir ortam oluşturuldu.

Ofis içerisindeki çalışma hayatı devam ederken kimseyi rahatsız etmeden yenilenen mekan, esnek bir planlamayla ele alınarak değişim ve gelişime açık bir tasarım elde edildi. Projenin konsept aşamasında, çalışanlara ofisle ilgili beklentileri sorularak, bu beklentiler brief olarak alındı. Tasarım sürecinin, mekanın kullanıcılarıyla iletişim halinde yürütülmesi projeye %88 gibi çok yüksek bir oranda kullanıcı memnuniyetiyle yansıdı. 

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Ümraniye
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: SAP Türkiye
Peyzaj Mimarlığı: AARTI
Proje Yöneticisi: SAP Türkiye
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 2,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Murat Aksu

Umut İyigün