Other Works
Similiar Projects

Haaz

Teşvikiye'de bulunan Haaz'ın yenileme ve iç mekan tasarım projesi GAD & Gökhan Avcıoğlu tarafından yapıldı.

Haaz Design and Art Gallery, mobilya, tasarım nesneleri ve sanatı aynı yerde toplayan bir mekan. Sahipleri Özlem Avcıoğlu ve Murat Patavi, bu yeni konseptleri için Teşvikiye semtinde bir yer seçtiler. Semt binalarından birinin zemin ve birinci katlarında olan 200m2'lik alana gerekli yenileme ve iç mekan tasarım projesi GAD & Gökhan Avcıoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Ana mimari yaklaşım, aynı mekan içinde ayrı artikülasyonları üretmek ve aynı zamanda tanıdık ve rahat bir his vermek, alanı mümkün olduğunca esnek tutarak farklı etkinlikler vefarklı ürünleri kolaylıkla sergileme olanağı sağlamak. Galerinin ana malzemeleri ahşap ve taş olarak seçildi.

Cephede kullanılan siyah çelik ve led tüplerle desteklenen cephe tasarımı sokakta dikkat çekici bir etki yaratıyor. Showroom'un olduğu zemin kata ise üzerinde ürünlerin de sergilenebildiği 5 basamak ile ulaşılıyor.
Haaz grafikleri, sadece şirket kartları veya ambalaj kağıtlarında değil, aynı zamanda duvar kağıtlarında, sürgülü panellerde ve çelik gizleme panellerinde de kullanıldı.

Üst kata çıkan rıhtsız çelik merdiven, caddedeki insanların birinci katı tamamıyla görmesini sağlıyor.

Yenileme sırasında mevcut duvar kağıtlarının altında kalan farklı katmanların oluşturduğu doku sentezinin iyileştirilmesi ile duvarlar şu anki görünümlerini aldılar.

Duvarlarda oyulmuş izlenimi veren raflar ise antika parçaları görüntülemek için önemli objeler olarak mekana konumlandırıldılar.

Map
Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Offices
Employer: Haaz
Ana Yüklenici: Global Architectural Development (GAD)
Lighting Project: Tepta Aydınlatma
Structural Project: Celal Erdem
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2010
Construction End Date: 2011
Total Construction Area: 200 m2

Pin It
Architects

Gökhan Avcıoğlu
Contributing Architect(s)
Melis Eyüboğlu
Düşüm Sönmezalp
Müge Tan