Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi

Bahadır Kul Architects projeyi anlatıyor:

Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu farklı sosyal fonksiyonları bir araya getiren karma bir yapı olarak sergileme alanlarının olduğu bölgede tasarlanmıştır. Ana taşıyıcı sistemi beton olan yapının çatı taşıyıcıları çelik olarak tasarlanmıştır. 7500 kişi kapasiteli uluslar arası standartlara uygun olarak tasarlanan kapalı spor salonu ve , tüm çevreden erişilebilirliği düşünülmüştür. 2500 kişilk kongre salonu da yapının ana fonksiyonlarından biridir.

Ana salon eliptik formuyla tüm noktalardan algılıyı güçlendirmek adına düşülmüştür. Bu kütle yanında yer alan sert form kongre merkezinin işlevsel farkını öne çıkarmak için tasarlanmıştır. Mekanların birbiri içinden geçişleri hem fiziksel hem de görsel anlamda önemsenmiştir.

Tüm yapının işitsel ve görsel etkinliklerin düzenleneceği durumlar için teknik altyapısı tasarlanmıştır. Özellikle ısıtma, soğutma ve yangın için seçilen sistemler yapının teknoloji ile geliştiğini anlatır.

Tüm bu özellikleriyle yapının spor alanları 2010 Dünya Basketbol şampiyonasının da mekânlarından biri olmuştur. Kongre salonunda da özellikle bölgenin gelişen bölgesinde olması nedeniyle birçok kongre ve sergiler düzenlenmektedir. Kadir Has Kongre Merkezi ve Spor Salonu'nda genel fonksiyonlar olarak kongre, sergi, spor müsabakaları, konferans ve gösteri organizasyonları belirlenmiştir. Yapı bünyesinde 1 adet 7500 seyirci kapasiteli ana solon, 1 adet 500 kişi kapasiteli konferans salonu, 1 adet 2500 kişi kapasiteli konferans salonu, 1 adet 2 adet genel antrenman salonu, 1 adet jimnastik ve aerobik salonu, 1 adet güreş müsabakaları salonu, 2 adet squash salonu, 6 takıma aynı anda hizmet edebilecek soyunma odaları ve yan birimleri yer almaktadır. Yapının genel tasarımı; ana salon, konferans salonları, sergi salonları ve antreman salonlarının farklı kullanıcı kitleleri tarafından aynı anda birbirlerine çakışmadan kullanabilme olanağı sağlamaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Kongre Merkezi, Stadyum
Statik Projesi: Fikret Berker
Mekanik Projesi: Mustafa Mete
Elektrik Projesi: Erkay Doğan, Fuat Özpamuk
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2008
Arsa Alanı: 20.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 20.000 m2

Pin It
Mimar

Alper Aksoy

Ayşehan Cingöz

Adnan Onca

Alper Yılmaz

Bahadır Kul