Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mersin Stadyumu

Ulusal ve uluslararası futbol müsabakalarına da ev sahipliği yapması beklenen 25.000 seyirci kapasiteli stadyum Bahadır Kul Architects tarafından tasarlandı.

Yerleşim:

Mersin'in Yenişehir ilçesinde inşa edilen ve 55.000m2' ye yayılan Mersin Stadyum'u, karayollarıyla olan bağlantısı ve kullanıcıların alanla etkileşimini sağlamasına yardımcı olan peyzaj düzenlemesi sayesinde seyirciler için sosyal bir merkez olmaktadır. Planlamada temel ulaşım altyapısı geliştirilerek, futbol nedeniyle oluşabilecek trafiğin en alt düzeyde tutulması hedeflenmiştir. 1.295 araçlık otopark ve 46 araçlık otobüs parkı ve toplu taşıma kolaylığı sağlamak için yeni otobüs durakları da projeye dâhil edilmiştir.

Teknik Bilgi:

FIFA ve UEFA kriterlerine uygun olarak tasarlanan futbol sahasının, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çimler ile kaplanması öngörülmüştür. Sahanın üzeri, teknik özellikleri yüksek pitch cover, gibi malzemelerle kaplanabilmektedir. Kale arkaları dâhil olmak üzere, tüm izleyicilerin sahaya hâkim olduğu bir oturma düzenine ve mimari yapıya sahip olan stadyum tüm bu özellikleri sayesinde, futbol müsabakaları dışında farklı spor müsabakalarına, konser ve fuarlar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapması planlanmaktadır.

Yaklaşım:

Kuzey-güney doğrultusunda uzanan stadyumun ana formu elipstir. Geometrisi kendini yapının kabuğunda göstermektedir. Yapı kabuğu, yapının bulunduğu çevre ile sınırını oluşturan ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayan, kurgulanan yaşantıyı sembolize eden bir üst kimliktir. Aynı zamanda, oluşturulan dinamik form, seyirci tribünlerinin üstünün de tamamen örtülmesini sağlamıştır. Kabuk malzemesi olarak kullanılan geçirgen tente Akdeniz iklimindeki Mersin'in iklimsel özelliklerine uygun seçilmiştir; hava geçirgenliği özelliği sayesinde sporcular ve seyirciler için konforlu bir ortam sağlamaktadır. Stadyumda, polis merkezi, sağlık merkezi, restaurant ve mağazaların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcuttur. İki tribün kısmı arasında loca alanları, VIP alanları, stadyum yönetimi, UEFA Kulüp ağırlama alanı, kurumsal misafir alanı, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren iki kat yerleştirilmiştir. Bunun dışında engelli, bay, bayan soyunma odaları ve wc ler bulunmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Mersin
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Gençlik ve Spor Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Peyzaj Mimarlığı: Bahadır Kul Architects
İç Mekan Projesi: Bahadır Kul Architects
Statik Projesi: Göktem Mühendislik
Mekanik Projesi: 2Y Mekanik
Elektrik Projesi: Sistemli Elektrik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 111.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 75.000 m²

Pin It