Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İzmir Göztepe Stadyumu

Alper Aksoy Mimarlık tarafından İzmir Göztepe'de tasarlanan 15,000 kapasiteli stad projesi.

Genel özellikler

Göztepe stadyumu arsası şehrin merkezinde mevcut gürsel aksel spor tesislerinin bulunduğu arsadır. Arsada yer alan spor salonu ve diğer açık spor tesisleri kaldırılacaktır. Gelişime açık izmir şehrinin sembol yapılarından olması amaçlanmaktadır. İzmir ikliminin genel özellikleri proje tasarım sürecinde etkili olmuştur, seyirci fuayelerinin ve çimlerin doğal yollarla havalandırılabilmesi, doğal ışık alabilmesi için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzemeler kullanılmıştır, yağmur suyunun çatıdan kanallarla tahliye edilerek bodrum katta havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullanılması amaçlanmıştır. Çatıda kısmi fotovoltaik paneller kullanılarak sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanmak amaçlanmıştır.göztepe stadyumu toplam 37 bin metrekare imar alanı olan arsa üzerine inşa edilecektir.

Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyumda, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcuttur. İki tribün katı arasında loca ,vıp alanları, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiştir. Stadyumun güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Stadyumun ana vıp girişi batı yönündedir. Ayrıca stadyum çevresi yaya dolaşım alanı olarak tasarlanmış, farklı lokasyonlarda yeteri sayıda bilet gişeleri yerleştirilmiştir. Yaya dolaşım alanının dışında kalan alan ise 200 ağaç ile peyzaj edilmiştir.

Süper lig ve uefa standartlarındaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde ise barınak olarak kullanılabilecektir.

Teknik özellikler

Göztepe stadyumu alper aksoy mimarlık tarafından tasarlanmıştır.

Stadyumun tabanı bir elips şeklindedir. Enine ekseni 155 metre, boyuna ekseni ise 180 metredir. Yayaların dolaşım alanlarıyla servis ve araç dolaşım alanları birbirinden ayrı olarak çözülmüş ve stadın daha rahat çalışması sağlanmıştır.

Stadın araziye konumlanması kuzey-güney doğrultusundadır. Toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşık 10.000, oturum alanı ise 25.000 metrekaredir. Stadyumda türkiye'de benzer inşaatlarda olduğu gibi dökme beton kullanılmış oturma basamakları ise prefabrik beton kullanılarak inşa edilecektir.

Kısmen tek kademe olarak yapılan tribünlerin alt kısmı yaklaşık 22 derece eğimlidir. Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayı tam olarak görebilmesi amaçlanmıştır. Basamakların kot yüksekliği alt kademede 40 cm dir.

Tribünlerin sahaya yakınlığı uefa kriterlerine uygundur. Göztepe stadyumu'nda tribünlerin oyun alanına en yakın noktası 7.5 metredir. Bu sayede hem reklam panolarının rahatça saha içine konması hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansın rahatlıkla saha içine girmesi amaçlanmıştır. Dolaşım alanları stat duvarından itibaren 10 m genişliğinde yapılmıştır. Stadın etrafındaki trafik alanı da göz önüne alındığında toplam stadyum alanı 35 bin metrekareye ulaşmıştır. Tribünlerin arkalarında seyirci dolaşım alanları bulunmaktadır. Bu dolaşım alanlarında aynı anda 15 bin kişiye hizmet verebilecek büfe ve tuvaletler yer almaktadır.

Stadyumun kuzey tribünlerinin altında uefa standartlarına uygun yaklaşık 1500 m2 alana sahip uefa ofisleri konumlandırılmıştır.

Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Toplu Konut İdaresi (TOKİ)
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
Arsa Alanı: 37,051 m²
Toplam İnşaat Alanı: 36,390 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alper Aksoy