Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Levent Loft

Maslak-Levent aksında, Deva ve Fako İlaç fabrikaları arasındaki arsada Büyükdere caddesine dik konumda, ofis binası olarak inşaatına başlanmış olan bina, mevcut beton karkas korunarak, konut yerleşimi olarak Levent Loft konseptiyle yeniden tasarlandı.

Loft kavramı 1970'lerde Amerikalı sanatçıların mekan arayışıyla ortaya çıkmış, günümüzde kentli kültürün, muteber bir yaşam tarzının yansıması olmakla kalmamış aynı zamanda çağdaş mimari için de bir referans noktası oluşturmuş. Açık, sabit bölmelerle dayatılmamış, endüstriyel çağrışımlı bu mekanlar yaşam-iş-yaratıcılık işlevlerini aynı alanda çözümler, iç-dış ilişkisine bir esneklik getirmekte.

Binayı her iki yandaki fabrikalardan ayıran mevcut duvar 'yeşil duvar' olarak bahçe düzenlemeleri ile birlikte manzaraya kazandırılmış, oluşturulan bahçelerle binayı çevreleyen doğal bir atmosfer yaratılmış.

Sadece bir konut bloku olarak değil aynı zamanda üst düzey nitelikte sosyal bir yaşam alanı olarak planlanmış, ana giriş geniş bir lobiden sağlanarak ilk buluşma noktası oluşturulmuş, toplantı salonları, sağlık merkezi, cafe-lokantalar gibi ortak mekanlar tasarımı tamamlamış. Son on yıldır kent dışına taşınan seçkin yerleşkelere alternatif olarak kentin merkezinde düzenli, sakin ve kaliteli bir yaşama biçimi modern standartlarda sunulmakta. Geniş bir otopark, depolar, merkezi havalandırma-ıstma ve güvenlik sistemleriyle donatılmış, aynı zamanda 'akıllı ev' sistemiyle erişim ve kullanım kolaylığı sağlanmıştır. çağdaş teknoloji desteği ve servis yönetim kapasitesiyle yeni bir yaşam biçimi önerilmekte.

Tamamı 3870 m2 arsa üzerinde uzun incebir planda yerleşmiş olan yapı ön blokta zemin +11 katlı, arka blokta zemin +7 katlı. Dublekslerin de seçenek olarak sunulduğu 68-182 m2 arasında değişen çeşitli büyüklük ve tiplerde loft konutlarda ayrıca bireysel olarak değerlendirilebilecek teras ve bahçeler gibi açık hava / peyzaj mekanları oluşturulmuş.

Cephede farklı kutular olarak algılanan dış yüzeyde, ayrıca iç mekanlarda kullanılan perde sistemi sayesinde, farklı renklerin ve ışığın yansımasıyla özgün partisyonların dışardan ayırd edilmesi ve böylelikle işlevin estetik bir değer olarak kazandırılması temin edilmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Levent, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
İşveren: Akfen Holding, Sağlam İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 3.900 m², 30.000 m2

Pin It
Mimar

Murat Tabanlıoğlu

Melkan Gürsel