Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mevlana Üniversitesi Kampüsü

Üniversite Konya İli' nin Selçuklu İlçesi sınırları içerisinde, özel üniversite alanı üzerinde yer alacak. Davetli yarışma sonucu seçilen proje uygulanması için bütçe bekleniyor.

Yapılaşmayı zorlaştıracak çok eğimli, dik bir bölge olan arazinin, bölgenin doğusundan başlayarak içerisinde rekreasyon alanlarını barındıran, batıda kapalı spor tesisleri ve açık oyun alanlarını da içerisine alacak şekilde % 52 oranında yeşil alan olarak planlanması tasarımın esas hareket noktası olmuştur.

% 32'lik eğitim binaları ise soluk alınacak meydanlar etrafına yerleştirilmiştir. Egitim birimleri dışında kalan alanlara ise sırasıyla spor tesisi ve arsanın ucuna yerleştirilen otoparkıyla birlikte % 5 oranındaki konaklama tesisleri yerleştirilmesi uygun görüldü. Eğimden maksimum derecede yararlanabilmek adına teraslama yapmayı ve bu seyir terasların herbirini rekreasyon panoramasına hakim bir meydan oluşturacak şekilde yerleştirilmesi planlandı. Terasta ise semazenlerin ritüellerinde olan dairesel hareketler formlarına yansıtılmıştır.

Giriş aksında yer alan ve en büyük meydan olan Mevlana Meydanı' nın mimarisinde ise, semah ayininde semazenlerin kıyafetlerinin aldığı formdan esinlenilmiştir. Meydanın etrafındaki terasların bir kolunun aşağı doğru inmesi diğer kolunun ise yukarı dogru çıkmasi ise "haktan alıp halka vermek" sözünü sembolize etmektedir.

Bu meydanlar düşey sirkülasyon elemanları ile biririne bağlanarak doğal bir aks meydana getirilmiştir. Bu aksların bir başı çok amaçlı salon (sosyal yaşam alanları) mühendislik fakültesi-kütüphane ve yemekhaneyi, bir diğeri de işletme, hukuk fakültesi ve yabancı diller eğitim fakültesini kapsamaktadır.

Künye
Proje Yeri: Selçuklu, Konya
Proje Tipi: Üniversite Kampüsü
İşveren: Gevher Nesibe Vakfı
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Arsa Alanı: 60.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 200.000 m²

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir