+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

MODDA Suites

Elmacı Mimarlık tarafından tasarlanan konut yapısı İzmir Bornova’da bulunuyor.

Mennan Elmacı, projeyi anlatıyor:

İzmir’in ana arterlerinden biri olan Ankara Caddesi üzerinde konumlanan projemizi tasarlarken kentsel ve çevresel faktörlerden yola çıktık. Bölgenin tarihindeki endüstriyel doku ve arter aksındaki gelişigüzel varlığını sürdüren doluluk boşluk ilişkisi tasarımın kendi paradigmasına yön verdi.

Yapının kütlesel kimliği oluşturulurken iki ana hacim olan yaşam alanı ve ikincil cephe kurgusuna odaklanılıp; tasarımda beş ana unsur olan çelik, beton, ahşap, cam ve yeşil kullanılmıştır. Yaşam alanlarında mekansal esneklik, değişken tipolojik plan çözümlemeleri ve kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Yapıda konut + ticari fonksiyon bir arada ele alınmıştır. Zemin katta oluşturulan ticari mekanlar binanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilirken, çatı terasında bulunan sosyal alanlar ve yüzme havuzu ile kullanıcılara yapı ölçeğinde rekreasyon olanağı sağlanmıştır.

İkincil cephenin modüler düzenli düzensizliği ile yapının kütlesine kimlik kazandırılmış ve her konutun düşey yeşil doku ile direkt temas halinde olmaları sağlanarak yapının bütününde sürdürülebilir bir yaşam öngörülmüştür. Elmacı Mimarlık''''ın konut tasarım yaklaşımında önemli bir yer tutan öznellik ve mahremiyet ilişkisi, cepheye takılan ikincil modüler strüktürün elverdiği varyasyonlar sayesinde kazandırılmıştır. Cephe tasarımındaki doluluk boşluk ilişkisi, gün ışığı kontrolü ve gölgeleme aracılığı ile pasif yalıtım sağlamış; aynı zamanda içe dönük bir yaşantı oluşturmuştur.

Details
Project Location: İzmir, Bornova
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Ontan Mühendislik
Ana Yüklenici: Ontan Mühendislik
Projcet Manager: Mennan Elmacı
Lighting Project: Barem Aydınlatma
Grafik Tasarım: Mat Atölye
Structural Project: GENSER Mühendislik
Mechanical Project: Aktürk Mühendislik
Electrical Project: Karayel Mühendislik
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Building Plot Area: 2,062 m²
Total Construction Area: 10,323 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mennan Elmacı

Hüseyin Boyacı

Aslı Şahin

Firuze İncekaş